BRATISLAVA. Na Slovensku vlani podľa polície ubudlo trestných činov, ktoré boli motivované rasovou, národnostnou alebo inou neznášanlivosťou. Polícia zaznamenala 155 takýchto prípadov, kým v roku 2006 ich bolo o 33 viac. Podľa mimovládnej organizácie Ľudia proti rasizmu sa však v skutočnosti do policajných štatistík zrejme nedostali všetky extrémistické trestné činy.
"Najproblematickejšia naďalej zostáva pravicová extrémistická scéna," uviedla pre ČTK zástupkyňa hovorcu policajného prezídia Andrea Polačiková. Dodala, že činnosť takýchto skupín sa prejavovala najmä organizovaním a navštevovaním koncertov hudobných kapiel, ktoré inklinujú k pravicovo orientovanej extrémistickej scéne, a organizovaním zrazov a spomienkových akcií.
"Skupiny pravicových extrémistov, všeobecne známych ako takzvaní skinhedi, sa zviditeľňovali aj fyzickými útokmi, zakladaním internetových stránok so sporným obsahom, distribúciou kníh a CD nosičov s rasistickým, respektíve xenofóbnym obsahom," dodala Polačiková.
Polícia minulý rok podobne ako v roku 2006 objasnila viac ako polovicu prípadov kriminality s extrémistickým pozadím, vlani dodatočne vyriešila tiež deväť trestných činov z minulých rokov. Vo väčšej miere sa minulý rok na tejto kriminalite podieľali deti a mladiství. Podľa Polačikovej maloletí v roku 2007 spáchali 14 rasovo motivovaných trestných činov, čo je o päť prípadov viac oproti roku 2006. Mladiství sa zas podpísali pod 39 skutkov, čo predstavuje nárast o osem prípadov. Pod vplyvom alkoholu bolo spáchaných 22 trestných činov. Celkovo polícia stíhala za takúto kriminalitu 125 ľudí.
Hovorkyňa združenia Ľudia proti rasizmu Marcela Piloušková však poznamenala, že pokiaľ sa v štatistike rasovo motivovanej trestnej činnosti objaví klesajúce číslo, nemusí to znamenať ich skutočný pokles. "Predpoklad rozdielov medzi štatistikou a realitou je obrovský. V policajných štatistikách sa objavuje iba vrchol ľadovca," povedala. "Jednou z príčin môže byť aj to, že čím ďalej, tým menej ľudí má odvahu takéto útoky polícii ohlasovať. Najmä ak polícia aj po prítomnosti hliadky na mieste činu dokáže tvrdiť, že sa prípad nestal," dodala.
Ďalším problémom je podľa organizácie aj samotné pomenovanie policajnej štatistiky. "Ak napríklad neonacisti niekoho napadnú kvôli alternatívnemu výzoru, takýto čin sa do štatistiky nedostane, pretože o takomto motíve žiadny zákon nehovorí," tvrdila Piloušková. Viaceré organizácie zaoberajúce sa ľudskými právami sa preto podľa nej snažia presadiť do pripravovanej novely Trestného zákona pojem "z inej obdobnej nenávisti".
Štatistický prehľad trestných činov, ktorých spáchanie bolo motivované rasovou, národnostnou alebo inou neznášanlivosťou v rokoch 2000 až 2007. Rok zistené trestné činy objasnené trestné činy
2000
35
25
2001
40
23
2002
109
76
2003
119
77
2004
79
57
2005
121
82
2006
188
107
2007
155
88
Zdroj: Prezídium Policajného zboru