BRATISLAVA. V najbližších desaťročiach bude počet obyvateľov na Slovensku klesať a obyvateľstvo bude starnúť. Tvrdí to Boris Vaňo zo Slovenskej štatistickej a demografickej spoločnosti (SŠDS).
"Ide o nezvratné fakty, ktoré budú mať závažné dôsledky na fungovanie spoločnosti," konštatoval Vaňo na nedávnej slávnostnej konferencii pri príležitosti 40. výročia založenia SŠDS.
Pád komunistického režimu na konci 80 rokov minulého storočia vytvoril predpoklady na zásadné zmeny v populačnom vývoji. Odvtedy výrazne klesla sobášnosť a plodnosť, podiel narodených mimo manželstva sa strojnásobil, zrýchlil sa rast rozvodovosti, umelá potratovosť sa znížila viac ako o polovicu, skončilo obdobie stagnácie úmrtnosti, zmenil sa charakter migrácie. Pribúdajú dovtedy málo časté javy - osoby žijúce bez trvalého partnera, bezdetné páry, prvé pôrody vo vyššom veku a deti narodené nevydatým ženám. Dôsledkom tohto vývoja je znížený prírastok obyvateľstva a populačné starnutie, čo bude dlhodobo pretrvávať, keďže občania prispôsobili svoje rodinné a reprodukčné správanie novým spoločenským podmienkam.
Podľa Vaňa demografické zmeny sa prejavia prakticky vo všetkých oblastiach spoločenského života - v ekonomickom raste, investíciách a spotrebe, trhu práce, dôchodkoch i transferoch medzi nasledujúcimi generáciami. K najvážnejším vplyvom patria dôsledky na ekonomiku a hospodárstvo krajiny. Výrazne sa zvýši zaťaženosť obyvateľstva v produktívnom veku poproduktívnym obyvateľstvom. Táto skutočnosť bude mať priamy dopad na početnosť a štruktúru pracovných síl a sprostredkovaný dopad na potenciál rastu ekonomiky. Závažne ovplyvní dôchodkový systém a ďalšie poistné systémy. Aj keď sa chorobnosť obyvateľstva pravdepodobne bude znižovať, vyšší podiel starého a najstaršieho obyvateľstva spôsobí nárast výdavkov na lekársku starostlivosť. Očakávaný demografický vývoj prinesie zmeny aj do regionálneho rozvoja a populačné starnutie analogicky ovplyvní všetky oblasti spoločenského života.
"Za prípravu a realizáciu populačných opatrení musí niesť zodpovednosť štát, žiaľ, u nás populačná vízia dlhodobo absentuje," konštatoval Vaňo. Podľa neho populačné opatrenia by nemali mať izolovaný jednorazový charakter, ale je potrebný ucelený systém prepojený vnútorne i navonok s ostatnými súvislosťami. V realizačnej fáze je potrebná spolupráca ďalších subjektov - obcí a zamestnávateľov. Obyvateľstvu a rodinám treba vytvoriť podmienky a priestor na realizáciu vlastných zámerov. Ide najmä o zosúladenie povinnosti v rodine a zamestnaní, bývanie, migráciu a zdravotný stav. Obyvateľstvo by podľa vlastných predstáv rozhodovalo o zakladaní rodín a počte deti, zabezpečovalo chod rodiny, zlepšovalo materiálne podmienky, dbalo o zdravotný stav, prispievalo k výchove a vzdelávaniu členov rodiny.
"Legislatívno-právne, sociálno-ekonomické, výchovno-vzdelávacie či zdravotné opatrenia majú podobu priamych aj nepriamych vplyvov na obyvateľstvo a rodinu," dodal Vaňo. Ide o prípravu a prijímanie zákonov a noriem, ratifikáciu medzinárodných dohovorov, návrhy podporných programov, koordináciu projektov, úverové a daňové opatrenia, poskytovanie rôznych dávok, príspevkov, podpôr a dotácií.