Veľký Krtíš 31. marca (TASR) - Viac ako 11 000 hesiel obsahuje Nárečový slovník oravskej obce Jablonka, ktorý viac ako dve desaťročia zostavoval filológ Anton Pierog. Hrubé, približne 400-stranové dielo formátu A4 vydal tento 66-ročný muž len prednedávnom, a to vlastným nákladom.
"Ešte ako študent jazykov na univerzite v Bratislave som spracoval nárečový goralský slovník ako svoju diplomovú prácu," hovorí autor. "Aby mi ju vôbec uznali, slovník musel obsahovať 5000 slov," dodal.
Pieroga, ktorý pochádza z poľskej Jablonky, patriacej kedysi Slovensku, jazyk goralov po celý život fascinoval. "Pri zostavovaní slovníka bolo najťažšie zvládnuť všetky nuansy tohto výnimočného nárečia," hovorí ďalej autor. Slová a výrazy v slovníku musel znázorniť aj vo forme, ako sa vyslovujú a nájsť tak spôsob zápisu transkripcie typických zdvojených goralských samohlások a malých spoluhlások.
Slovník však nezostavil v tvare, ako ho bežne poznáme. Je rozdelený na časti ako príroda, človek, dedina či bývanie. Sú v ňom tiež názvy typických goralských mien či zápisy nárečia starých ľudí, ktorých autor v Jablonke a okolí v minulosti vyhľadal a nahral. Pierog zatiaľ vydal len niekoľko kusov tohto ojedinelého diela. Hovorí, že v tomto prípade ani nejde o veľký náklad. Po jednom výtlačku chce venovať univerzitným knižniciam a Matici slovenskej. Goralské slová a slovné spojenia, ktoré sa už z bežného života na severe Slovenska pomaly vytrácajú, chce aspoň takto zachovať pre ďalšie generácie.