Osobný prepravca Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) totiž predal komerčným firmám názvy troch ďalších vlakov. Prvou lastovičkou v rámci novej aktivity štátnej spoločnosti sa ešte v decembri stal jeden z vlakov InterCity (IC), ktorý pomenovali po známom časopise Slovenka.
"Zatiaľ sme predali štyri názvy vlakov. Čas ukáže, čo dáme do ponuky pre nasledujúce obdobie," povedal ČTK hovorca ZSSK Miloš Čikovský. Spoločnosť podľa neho rokuje aj s ďalšími firmami, bližšie informácie však neprezradil. Názov vlaku musí byť krátky a stručný.
Železnice od 1. apríla premenujú IC vlak Gerlach, ktorý premáva na trati Viedeň - Bratislava - Žilina - Košice a späť, na Šariš.
Ako povedal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Železničnej spoločnosti Slovensko Milan Chúpek, patronát nad vlakom prevzala spoločnosť Pivovar Šariš a vlak bude šíriť dobré meno regiónu a rovnomenného piva i železničnej spoločnosti nielen na Slovensku, ale aj v susednom Rakúsku. Vlak premáva na trati Košice – Bratislava – Viedeň, s odchodom z Košíc o 5:34. V súprave je napríklad zrekonštruovaný reštauračný vozeň s novým podvozkom v hodnote približne 40 miliónov korún, v ktorom sa bude podávať pivo Šariš.
Rýchlik Považan, ktorý spája hlavné mesto s Košicami, ponesie názov Avízo. Rovnakú trať absolvujú pasažieri aj v rýchliku Quelle, ktorý bol doteraz známy ako Váh.
Možnosť komerčného prenájmu názvov vlakov poskytujú aj České dráhy. Podľa ich hovorcu Ondřeja Kubalu však podnikatelia zatiaľ o tento druh reklamy neprejavili veľký záujem. Napríklad v južných Čechách však prevádzkujú vlak s názvom komerčnej rozhlasovej stanice. Na rozdiel od firiem využili vlakový marketing českí politici. Vládna strana KDU-ČSL si pred poslednými parlamentnými voľbami zaplatila názov vlaku so svojím heslom "Klidná síla".
ZSSK bojuje v posledných rokoch s poklesom počtu cestujúcich, nová marketingová aktivita má podľa Čikovského pomôcť zlepšiť imidž spoločnosti. Podľa materiálu, ktorý vlani v decembri schválila vláda premiéra Roberta Fica, by štátny prepravca mal použiť miliardy korún na nákup a modernizáciu súprav, lokomotív a ďalšie investície.
Slovenské železnice sa v roku 2002 rozdelili na dve spoločnosti, správcu infraštruktúry Železnice SR (ŽSR) a ZSSK. V roku 2005 sa od osobnej prepravy v ZSSK oddelila nákladná doprava a vznikla spoločnosť ZSSK Cargo.