Prievidza 31. marca (TASR) Hoci sa horná Nitra nepovažuje za tradičnú vinársku oblasť, šľachta na Bojnickom hrade už pred viac než 500 rokmi popíjala víno z domácich zdrojov, dopestované na južných svahoch Považských vrchov.
Dokladá to kniha Znovuzrodenie vinárstva na hornej Nitre, ktorá v týchto dňoch vyšla zásluhou členov najsevernejšej vetvy takzvanej Nitrianskej kráľovskej vínnej cesty v okrese Prievidza. V publikácii, ktorej autorom je Erik Kližan a spoluautorom jeden z novodobých priekopníkov oživovania vinárstva v tomto regióne Peter Kováčik, je mnoho dôkazov, že vinárstvo na hornej Nitre v minulých storočiach doslova prekvitalo.
Prvá písomná zmienka o víne pochádza z roku 1429, keď bojnický kastelán Ladislav oslobodil bratov Leikebovcov od platenia mýta pri dovoze vína. O rok neskôr prosil bojnický zemepán Ján Nofri mešťanov v Bratislave "o dovolenie uschovať desiatkové víno pred nájazdmi husitov". "Toho vína, ktoré vybral ako desiatku od poddaných, nemohlo byť málo, pretože pár súdkov by určite dokázal ukryť aj doma," konštatoval Kližan, ktorý približne rok študoval archívy a hľadal akékoľvek zmienky o víne.
Najväčší dôkaz o hromadnom pestovaní viniča v Prievidzi podáva takmer 300-ročná kniha Pereckého cechu, čo bol cech prievidzských vinohradníkov. Jej názov je odvodený od vinohradníckeho práva nemeckých kolonistov v Uhorsku (pergrecht). Je unikátna, pretože na Slovensku sa perecké knihy vinohradníkov zachovali len v Pezinku a Bratislave. Prievidzská perecká kniha obsahuje zoznam vinohradníkov a viníc v jednotlivých častiach chotára, ale aj kúpy a predaje vinohradov a riešenie sporov, čo bolo v právomoci pereckého majstra, ktorého volali pereg.
Vinárstvo na hornej Nitre postupne zaniklo, pravdepodobne koncom 19. a začiatkom 20 storočia. Železnica a postupne aj automobilová doprava totiž umožnila jednoduchšie dovážať víno z južných oblastí Slovenska, kde sa ho urodilo omnoho viac ako v týchto podhorských oblastiach. V súčasnosti však hrozno opäť dozrieva v hornonitrianskych viniciach. Peter Kováčik sa pestovaniu vína venuje už viac než štvrťstoročie. V súčasnosti má v obci Nitrianske Sučany vinohrad s približne 400 koreňmi vinnej révy. Začínal s najodolnejšími odrodami ako sú Chrupka biela a ružová. V súčasnosti sa mu darí dopestovať aj kvalitné odrody ako Devín, Muškát moravský, Chardonnay a ďalšie. Ročne získa 350 až 400 litrov vlastného kvalitného vína. Je, ako povedal, určené skôr pre jeho priateľov pri rôznych kultúrnych podujatiach. Má už aj svojich nasledovníkov v Kanianke, Dolných Vesteniciach a ďalších obciach.