BANSKÁ BYSTRICA . Špeciálny prokurátor tvrdí, že bývalý starosta košickej mestskej časti Dargovských Hrdinov Ladislav Lumtzer (SDKÚ) a podnikateľ Maroš Merjavý nezákonne vytiahli od štátu viac ako 86 miliónov korún.
Minimálne 15 miliónov z peňazí Štátneho fondu rozvoja bývania a Ministerstva výstavby išlo na úplatky. Časť údajne na financovanie kampane SDKÚ v regionálnych voľbách a časť vedeniu ministerstva vnútra, aby prípad neriešilo.
Kauza má súvis aj s úplatkárskou aférou niekdajšieho člena SDKÚ a viceprimátora Košíc Eugena Čuňa. Vyhlásil to dnes pred senátom Špeciálneho súdu v Banskej Bystrici niekdajší predseda predstavenstva firmy Kame Merjavý.
Firma prišla v roku 2002 za vedením samosprávy košickej mestskej časti s ponukou na vybudovanie bytov vo Furči. Jeden z predstaviteľov Kamevlastnil časť pozemkov. Chýbali len peniaze, ktoré sa rozhodli získaťod štátu.
Scenár pri výstavbe 150 bytov na Furči bol jednoduchý. Podľa špeciálneho prokurátora Merjavý vystavil a podpísal faktúry aj na práce, ktoré firma nikdy neurobila. Bývalý starosta Lumtzer ich podpísal a odsúhlasil platby z účtov fondu a ministerstva. Počas mesiaca november v roku 2002 podpísal šesť faktúr, jednu dokonca v hodnote 58 miliónov korún, hoci vedel, že firma práce na stavbe neurobila.
Obidvaja čelia obžalobe z podvodu, subvenčného podvodu a bývalý starosta aj z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa.Merjavý aj Lumtzer priznali, že faktúry podpísali. Obidvaja však tvrdia, že nechceli podvádzať.
Podľa podnikateľa obchod organizovali ľudia z firmy Kame s bývalým viceprimátorom Košíc Eugenom Čuňom, ktorý čelí obžalobe v úplatkárskej kauze pred Špeciálnym súdom v Pezinku. „Časť peňazí bola použitá na úplatky. Deväť miliónov išlo pre ľudí z Bratislavy. Ďalších šesť miliónov na ministerstvo vnútra, aby sa to neprešetrovalo... Keďže sa blížili voľby starostov, časť mala ísť na reklamnú kampaň SDKÚ,“ vyhlásil pred súdom Merjavý.
Po finančných transakciách pri výstavbe bytov dostali predstavitelia firmy Kame informácie, že sa o prípad zaujíma polícia. S prvou správou prišiel podľa podnikateľa viceprimátor Čuňo, neskôr ju potvrdil aj ďalší vrcholový predstaviteľ firmy. Vyšetrovatelia si skutočne vyžiadali faktúry. „Povedali, že to treba riešiť na najvyšších miestach. Že treba šesť miliónov, aby sa vyšetrovanie zastavilo. Riaditeľ neskôr prišiel, že je to vybavené a vyšetrovať sa už nebude,“ popísal situáciu Merjavý.
Bývalý predseda predstavenstva Kame tvrdí, že 200 tisíc korún dostal aj starosta mestskej časti Lumtzer. Starosta poprel, že to bol úplatok. Argumentuje tým, že peniaze ako splatenie dlhu riadne zaúčtoval.
Exstarosta oľutoval všetko, čo sa stalo a ospravedlnil sa občanom. Tvrdí, že všetko podriadil cieľu postaviť byty. Vraj nemal v úmysle nikoho podviesť. Byty na Furči dodnes nestoja.
Košická mestská časť musí 150 miliónov korún vrátiť štátu. Ročne spláca po šesť miliónov Štátnemu fondu rozvoja bývania a ministerstvu.
Podnikateľ Merjavý sa zamestnal ako samostatný referent vo firme Almat a Lumtzer pracuje na
odbore logistiky v US Steel Košice.
Eugen Čuňo s dvomi predstaviteľmi firmy Kame čelí obžalobe z brania niekoľko miliónového úplatku.
Usvedčuje ich podnikateľ Merjavý, ktorý za pomoc pri kauze Furča najprv zaplatil prvú polovicu úplatku, deväť miliónov korún, neskôr začal spolupracovať s políciou v pozícii agenta. Čuňa zdržala polícia v marci roku 2004. Podnikateľovi a starostovi hrozí trest od päť do 12 rokov.

Beata
Balogová
