TRENČÍN. Mladíci chceli prejaviť svoje umelecké cítenie, zostali nepochopení a hrozí im až ročné väzenie. Trenčania Martin Žovinec a Juraj Holman 15. februára nastriekali na pilier cestného mosta v Trenčíne komiksové postavičky. Táto plocha bola ešte v roku 2002 vtedajším správcom cestného mosta, Slovenskou správou ciest (SSC) a mestom Trenčín odsúhlasená ako legálna pre graffiti-art. Napriek tomu ich však koncom marca polícia obvinila z prečinu poškodzovania cudzej veci. Škoda, ktorú svojím činom mladíci spôsobili, bola odhadnutá na 4000 korún (122,77 eura).
"Policajti dvojici pokutu neuložili, obvineným hrozí ročný trest odňatia slobody," informovala TASR hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne Katarína Hlaváčová. Ďalej vysvetlila, že polícia začala konať na základe podnetu občanov, ktorí telefonovali na policajnú linku 158. "Trestné oznámenie podala na políciu aj splnomocnená osoba poškodenej strany," zdôraznila Hlaváčová.
Pracovníčka Slovenskej správy ciest (SSC), Správy a údržby v Trenčíne Daniela Husáková dnes priznala, že išlo o nedorozumenie. "Chlapci mali povolenie z roku 2002. My sme však o ňom nevedeli. Keby sme o ňom vedeli, tak ho zrušíme," povedala Husáková pre TASR. Dodala, že spoločnosť podala na mladíkov trestné oznámenie na základe toho, že ich polícia prichytila pri sprejovaní piliéra na cestnom moste.
Napriek tomu, že chlapci mali v čase sprejovania piliera platné povolenie na túto činnosť, SSC chce, aby dali pilier aspoň čiastočne do pôvodného stavu. "Chceme, aby to zatreli a my už ďalej nebudeme konať," uviedla Husáková. Na to Martin Žovinec reagoval so slovami, že celý problém chcú vyriešiť tak, aby táto plocha zostala legálna a nemuseli ju zatierať. "Pre nás je to umenie a robili sme to s dobrým úmyslom," povedal Žovinec.
"Je to neschopnosť všetkých úradov, ktoré u nás v Trenčíne kraľujú. Majú medzi sebou nezhody a otázka tohto chaosu tým padá na nás," vyjadril sa k celej záležitosť Juraj Holman. Dodal, že od roku 2002, keď dostali platné povolenie o tom, že plocha, ktorú nastriekali je legálna pre túto činnosť, mali problémy. "Pre mestských policajtov papier platil, pre štátnych nie. Majú v tom chaos. Je smutné, že orgán, ktorý nám tento papier vydal, si to nevie vydiskutovať s políciou," zdôraznil. Dodal, že hrozba väzenia mu v tomto prípade nepripadá normálna. "Za takúto tvorbu by sme v zahraničí boli považovaní za slušných umelcov," uviedol. "Príde mi to ako bláznivá situácia. Mali sme papier o tom, že plocha je legálna a teraz sme obvinení," doplnil Žovinec. Zdôraznil, že vedenie mesta im zatiaľ žiadnu pomoc pri riešení celej situácie neponúklo.
Sklamanie nad celou situáciou vyjadril aj primátor Trenčína Branislav Celler. "Tie plochy boli od mesta povolené, preto nevidím dôvod, prečo by mali byť chlapci za túto činnosť stíhaní," zdôraznil Celler. Zároveň priznal, že plocha je pre graffiti-art zlegalizovaná už niekoľko rokov. "Aby nedochádzalo k nedorozumeniam, rozhodli sme sa, že tieto plochy nanovo prehodnotíme. Spoločne nájdeme vhodné plochy a potom na základe ich vlastníctva budeme rokovať s vlastníkmi o povolení týchto plôch pre graffiti-art," uviedol primátor. Podľa neho nie je vylúčené, že takéto rozhodnutie vydá mesto formou všeobecne záväzného nariadenia. "Budú to betónové plochy väčšieho formátu, s tým, že chceme, aby boli neskôr aj umelecké. Chceme, aby boli krajšie ako doteraz," vysvetlil Celler.
ddd ed