BRATISLAVA. Opozícia dnes potvrdila, že naďalej bude v podmieňovať hlasovanie o reformnej zmluve EÚ zmenami v spornom vládnom návrhu tlačového zákona. Bez hlasov časti opozičných poslancov nemôže v parlamente takzvaná lisabonská zmluva prejsť.
"V prípade, že zákon prejde v zjavne nedemokratickej podobe, my sa hlasovania o lisabonskej zmluve nezúčastníme," povedal dnes šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda na spoločnej tlačovej konferencií opozičných lídrov. Bývalý premiér okrem toho vyzval predstaviteľov koalície, aby s opozíciou o tlačovom zákone rokovali.
Koalícia však zatiaľ avizovala len miernejšie úpravy zákona, ktoré sú podľa opozície nedostatočné. Premiér Robert Fico zas povedal, že o lisabonskej zmluve by sa malo hlasovať aj bez dohody s opozíciou.
Opozícia, médiá i niektoré zahraničné organizácie návrhu tlačového zákona vyčítajú najmä zámer priznať sporné právo na odpoveď dotknutým stranám aj na pravdivé články. Podľa kritikov by totiž súčasné znenie návrhu zákona umožnilo politikom zneužívať právo na odpoveď na takmer neobmedzené prezentovanie svojich názorov v novinách.
V týchto dňoch sa objavili špekulácie, že by za lisabonskú zmluvu mohli hlasovať niektorí opoziční poslanci SMK aj proti vôli vedenia strany. Vládnej koalícii chýba totiž k ústavnej trojpätinovej väčšine potrebnej na ratifikáciu zmluvy iba päť hlasov. "Na rokovaní poslaneckého klubu som sa opýtal každého poslanca SMK, či vidí dôvod na zmenu postoja SMK. Odpoveď bola jasná, nie," reagoval dnes predseda strany Pál Csáky.
Hlasovania o lisabonskej zmluve sa v prípade schválenia pre opozíciu neprijateľného tlačového zákona nezúčastní ani KDH, ktoré z troch opozičných strán ako jediné zmluvu o EÚ odmieta. Potvrdil to stranícky predseda Pavol Hrušovský.
Paška zvolal grémium o Lisabone
Predseda Národnej rady (NR) SR Pavol Paška zvolal po rokovaní a hlasovaní o tlačovom zákone rozšírené politické grémium za účasti predsedov všetkých politických strán. Na rokovaní sa zúčastní aj premiér SR Robert Fico. Predmetom bude ďalší postup pri ratifikácii Lisabonskej zmluvy.
"Vládna koalícia nebude tolerovať ďalšie vydieranie zo strany opozície. Od tohto okamihu treba všetky otázky týkajúce sa ohrozenia ratifikácie Lisabonskej zmluvy adresovať opozícii," povedala pre TASR hovorkyňa Smeru-SD Katarína Kližanová Rýsová.
Podľa jej slov vládna koalícia ustúpila dvakrát - keď odložila hlasovanie o ratifikácii Lisabonskej zmluvy až po schválení tlačového zákona a druhýkrát, keď súhlasila s vypustením paragrafu šesť z návrhu tlačového zákona. "Vo vládnej koalícii prevláda názor, že o Lisabonskej zmluve treba hlasovať už na tejto schôdzi NR SR, uzavrela Kližanová Rýsová. Smer-SD tak reagoval na dnešnú tlačovú konferenciu lídrov opozície.