SME

Greenpeace sa obáva väčšieho záujmu o ťažbu uránu

BRATISLAVA 1. apríla (SITA) - Organizácia Greenpeace sa obáva zvýšeného záujmu developerských a banských spoločností o ťažbu uránu na Slovensku. Agentúru SITA o tom informoval koordinátor energetickej ...

BRATISLAVA 1. apríla (SITA) - Organizácia Greenpeace sa obáva zvýšeného záujmu developerských a banských spoločností o ťažbu uránu na Slovensku. Agentúru SITA o tom informoval koordinátor energetickej kampane Greenpeace Karol Polanecký. Riziká prípadnej ťažby uránu vidia environmentalisti predovšetkým v narábaní s obrovským množstvom rádioaktívneho materiálu. Po oddelení uránu z rudy zostáva viac než 99 % objemu horniny ako nepotrebný odpad. Vzhľadom na prítomnosť mnohých ďalších rádioaktívnych prvkov obsahuje tento odpad asi 85 % pôvodného množstva rádioaktivity. V uránovej hlušine sú však prítomné aj niektoré toxické látky, napríklad arzén, olovo a ďalšie ťažké kovy. Problematický a mimoriadne finančne náročný je odpadový manažment a likvidácia háld a odkalísk, ktoré po ťažbe a spracovaní uránu zostávajú v regióne.

SkryťVypnúť reklamu

Ochranári rovnako upozorňujú, že poplatky pre štát a obce sú v porovnaní s ostatnými krajinami únie neporovnateľne nižšie. Firmy, ktoré momentálne vykonávajú prieskum, platia dotknutej obci len 3000 korún ročne za kilometer štvorcový prieskumného územia. Organizácia Greenpeace vníma legislatívny rozmer problému aj v ustanoveniach geologického zákona, podľa ktorého je účastníkom konania o pridelení prieskumného územia iba navrhovateľ a nie napríklad obec, v ktorej katastri sa ložisko nachádza.

Podľa environmentalistov je naivné si myslieť, že investori vstupujú do projektov prieskumu územia iba z dobrej vôle zmapovať geologické zásoby SR. Podľa Greenpeace sú za prieskumom územia konkrétne projekty na ťažbu uránu.

Greenpeace v tejto súvislosti upozorňuje na zavádzajúci argument ťažobných spoločností, ktoré sa snažia spájať prípadnú ťažbu uránu s argumentom o posilňovaní energetickej sebestačnosti a bezpečnosti Slovenska. „Je to zavádzanie verejnosti. Slovensko totiž nedokáže urán spracovať," povedal Polanecký a dodal, že naša krajina nedisponuje technológiami potrebnými na výrobu jadrového paliva a dokonca ani neplánuje ich vývoj. "Či sa tu teda urán vyťaží alebo nie, naše jadrové elektrárne zostanú závislé na dovozoch jadrového paliva zo zahraničia,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Banské spoločnosti mali k 1. januáru tohto roka registrované povolenia na prieskum zásob uránu v 13 oblastiach Slovenska. Prieskumné územia sú vo všetkých častiach Slovenska – od Nového mesta nad Váhom až po zemplínsku oblasť. Celková rozloha uránových prieskumných území na Slovensku už dnes presahuje 300 kilometrov štvorcových. Zaujímavosťou je, že väčšinu licencií na prieskum slovenských zásob uránu majú pod kontrolou zahraničné spoločnosti z Kanady a Austrálie.

Kanadská spoločnosť Tournigan Gold Corporation kontroluje prieskumné územia na Jahodnej pri Košiciach, v Novoveskej Hute pri Spišskej Novej Vsi, v oblasti Spišský Štvrtok, Spišský Štiavnik a Švábovce pri Poprade, ako aj lokalitu Kluknava – sever pri Krompachoch. Štyri prieskumné územia kontroluje austrálska firma Crown Energy. Táto spoločnosť má povolenie na prieskum uránu vo Vikartovciach pri Poprade, v oblasti Kluknava – juh pri Krompachoch, pri obci Selce v tesnej blízkosti Banskej Bystrice a na Zemplíne južne od Trebišova. Rovnako štyri prieskumné územia kontroluje aj austrálska firma Crown Energy. Táto spoločnosť má povolenie na prieskum uránu vo Vikartovciach pri Poprade, v oblasti Kluknava – juh pri Krompachoch, pri obci Selce v tesnej blízkosti Banskej Bystrice a na Zemplíne južne od Trebišova.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie firmy plánujú začať, alebo už začali s prieskumom v lokalitách Chrasť nad Hornádom pri Gelnici, v priestore Spišské Vlachy medzi Spišskou Novou Vsou a Krompachmi či v blízkosti Dobšinej. Známe sú aj aktivity kanadskej firmy Ultra Uranium, ktorá má pridelené dve prieskumné územia na západnom Slovensku - medzi obcami Kálnica a Selec pri Novom Meste nad Váhom, uvádza sa v tlačovej správe.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 017
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 852
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 233
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 439
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 057
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 639
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 224
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu