Bratislava 1. apríla (ČTK) - Slovenské ministerstvo zahraničných vecí sa dnes ohradilo voči výrokom maďarskej ministerky zahraničných vecí Kingy Gönczovej o sporoch v obci Pilisszentkereszt (Mlynky). Ministerka dnes podľa maďarskej agentúry MTI povedala, že slovenská vláda uznala kolektívne menšinové práva, keď do prípadu zasiahla. Spory vypukli po rozhodnutí obce vypovedať tamojšie organizácie slovenskej menšiny z obecného Slovenského domu.
Maďarská ministerka podľa slovenskej diplomacie svojimi vyjadreniami "hrubo dezinterpretuje kauzu Mlynky". "Ministerstvo zahraničných vecí SR kategoricky potvrdzuje, že Slovenská republika neuznáva a ani nebude uznávať kolektívne práva menšín," uviedlo v stanovisku ministerstvo.
"Zasahovaním slovenská vláda pripustila, že otázky národnostných menšín nie sú len súčasťou vnútorných záležitostí dotknutej krajiny. Tiež uznala kolektívne práva menšinových spoločenstiev," citovala MTI maďarskú ministerku. Maďarsko podľa nej dúfa, že Slovensko bude odteraz citlivejšie postupovať aj voči vlastným menšinám.
Slovenská vláda ešte minulý týždeň protestovala proti rozhodnutiu maďarskej obce o vysťahovaní slovenských organizácií zo svojho sídla. Organizácie sa majú presťahovať do nových priestorov v tamojšej škole, ktoré ale zástupcovia menšiny označovali za nevyhovujúce. Kabinet Roberta Fica označil rozhodnutie samosprávy v Mlynkách za likvidačné pre slovenskú menšinu v Maďarsku. Mlynky sú jedinou obcou v Maďarsku, v ktorej sa ku slovenskej menšine prihlásila viac ako polovica obyvateľov.
Ministerstvo dnes vládu v Budapešti vyzvalo, aby pomohlo situáciu v Mlynkoch riešiť a vyhlásilo, že rozhodnutie samosprávy "predstavuje zníženie existujúceho štandardu práv príslušníkov slovenskej národnostnej menšiny v Maďarsku".
Vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom sa skomplikovali po nástupe vlády Roberta Fica, keď maďarskí politici kritizovali účasť SNS obviňovanej z nacionalizmu. Slovensko zas neskôr Budapešti vyčítalo, že nezasahuje proti nacionalistickej polovojenskej Maďarskej garde a kritizovalo aj, že sa maďarskí politici na Slovensku počas súkromných návštev vyjadrujú k situácii maďarskej menšiny v krajine.
fab fil