„Nejde o reformu, ale o nevyužitú príležitosť,“ povedala počas dnešnej rozpravy k novému školskému zákonu. Tvrdí, že pôjde o experiment na deťoch a učiteľoch. Rosová sa pridala k svojim opozičným kolegom Martinovi Froncovi z KDH a Lászlóovi Szigetimu z SMK a žiada, aby parlament vrátil návrh na dopracovanie.
Mikolajov návrh podľa Rosovej upravuje „absurdné drobnosti“, a preto si bude často vyžadovať novelizácie, napríklad úprava o školských jedálňach. Negatívne vníma nové pravidlá pre výučbu cudzích jazykov. Deti by sa mali povinne učiť cudzí jazyk od tretej triedy základnej školy, s druhým budú musieť začať v šiestej triede. Rosová tvrdí, že by bolo potrebné určiť žiakom, aby sa ako prvý cudzí jazyk povinne učili angličtinu. Myslí si, že bez angličtiny už nemožno konkurovať ostatným krajinám. Kritizovala aj Mikolajov návrh, ktorý má vyriešiť nedostatok jazykárov na školách. Majú absolvovať štvorsemestrálne štúdium, počas ktorého by sa mali doučiť cudzí jazyk a potom by ho mali vyučovať. Rosová povedala, že ak sa aj podarí doučiť ich jazyky, bude ťažké udržať takýchto učiteľov v školstve. Kto zaručí, že neodídu zo školstva, pýta sa Rosová.
V novom školskom zákone jej chýba aj nové definovanie povinnej školskej dochádzky. Tú by stanovila od posledného ročníka materskej školy do 18 rokov. Podľa nej zavedenie bezplatnej škôlky rok pred nástupom do školy nepomôže vyriešiť problém najmä s rómskymi deťmi, ktoré do nej nechodia. Podotkla, že tieto deti už dnes neplatia za škôlku, lebo pochádzajú zo sociálne slabších rodín. Povinnú dochádzku by predĺžila hlavne preto, aby sa znížila nezamestnanosť. Nájsť si prácu totiž majú problém ľudia s nízkym vzdelaním.
V súčasnosti sa na Slovensku prejavuje kríza učiteľského povolania, učiteľský zbor starne, je prefeminizovaný. Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj preto okrem iného v predloženom návrhu vyzdvihol, že rieši kariérny rast učiteľov. „Toto je alfa a omega v tom, ako motivovať učiteľa,“ dodal s tým, že školy fungujúce v konkurenčnom prostredí budú mať záujem na zvyšovaní kvalifikácie pedagógov. Naopak, opozícia reagovala, že o učiteľoch sa v danej predlohe nehovorí nič.
Rozprava k návrhu nového školského zákona by mala pokračovať v stredu od 9:00. Sú do nej ešte písomne prihlásení deviati poslanci.
mz;pr;mt