Bratislava 2. apríl (TASR) - Tlačový zákon bude prijatý v podobe, ktorá bude spĺňať európske štandardy. V relácii televízie Joj De Facto to vyhlásila europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD).
Dodala, že nevie, v akom presne štádiu je text zákona dnes, dôveruje však vyhláseniu premiéra Roberta Fica, ktorý sa v tomto zmysle vyjadril. "Teraz ten zákon ešte nie je schválený," reagovala na otázku moderátora Daniela Krajcera, ktorý sa pýtal, či hodnotí dnešný text zákona, alebo ten, ktorý sa podľa nej schváli. "Tak, ako sme si ho prechádzali s kolegami v europarlamente, nemali zásadné výhrady," poznamenala s dodatkom, že podľa nej v zákone nie sú napríklad pasáže, ktoré by z neho mali úplne vypadnúť.
"Ja som počúval v nedeľu aj pána ministra kultúry Maďariča, ktorý potvrdil, že sa nič meniť nebude," oponoval jej europoslanec za SDKÚ-DS Peter Šťastný. "A v pondelok vyšli správy, kde veľké svetové mienkotvorné médiá považujú tento zákon vo forme, v akej je teraz, a ten už sa nemá meniť, za neprijateľný. Považuje ho za taký opozícia, považujú ho novinári, považujú ho mimovládne organizácie, slušní ľudia, zahraničné organizácie, len koalícia ho považuje za správny. To je opäť jedna vizitka pána premiéra, jeho strany a jeho koaličných partnerov," dodal.
Obidvaja diskutujúci sa vyjadrili aj k prepojeniu medzi hlasovaním o tlačovom zákone a Lisabonskou zmluvou. "Pochopte, dokedy má Národná rada, respektíve jej predseda, alebo premiér čakať? Kedy sa opozícia rozhodne, že dnes je ten deň, kedy idem zahlasovať?," komentovala Beňová rozhodnutie premiéra predložiť parlamentu na hlasovanie Lisabonskú zmluvu, hoci nemá zaistenú podporu opozície, ktorá svoje hlasy podmieňuje zmenami v tlačovom zákone. Šťastný doplnil, že jeho strana nemá problém s textom lisabonskej zmluvy a do konca roka zrejme bude schválená. V tejto chvíli však dúfa, že v prípade schválenia tlačového zákona v dnešnej podobe sa celá opozícia hlasovaniu vyhne.
"Ešte raz sa vrátim k času, keď sme vstupovali do Európskej únie (EÚ) a keď boli hlasovania o našom vstupe do EÚ, nikdy sme ako opozícia nepodmieňovali hlasovania, kde bolo treba ústavnú väčšinu," povedala Beňová, podľa ktorej by bol podobný konsenzuálny prístup opozície k celospoločenským otázkam vhodný aj v prípade prípravy na prijatie eura.
"Dôvera na Slovensku voči euru klesá," reagoval Šťastný s dodatkom, že SDKÚ-DS je za prijatie eura, výhrady však má voči vládnej eurokampani. Šťastný kritizoval najmä vyhlásenie premiéra, že z kampane vynechajú dva mienkotvorné denníky, čo podľa Šťastného znamená, že kampaň budú robiť len provládne médiá. "To sa nerobí, veď daňoví poplatníci sme všetci, nie len priaznivci a fanúšikovia Smeru," dodal.
Šťastný aj Beňová sa zhodli na tom, že bojkot olympiády v Pekingu by nebol najvhodnejším riešením. Tak športovci ako aj politici by však mali využiť túto príležitosť na to, aby Čínu upozornili na otázku ľudských práv a Tibetu. Peter Šťastný v diskusii potvrdil aj svoje rozhodnutie odísť z hokejovej siene slávy, ak prezidentom Slovenského zväzu ľadového hokeja ostane podnikateľ a bývalý pracovník ŠtB Juraj Široký.