Bratislava 2. apríla (TASR) - Na potrebu doriešiť otázku právnej starostlivosti a zodpovednosti za slovenských stredoškolákov pri štúdiu v zahraničí poukázali jednotlivé krajiny, v ktorých by mali byť žiaci umiestení.
Zo stanovísk, o ktoré požiadalo ministerstvo zahraničných vecí prostredníctvom slovenských veľvyslanectiev, ďalej vyplýva, že v zahraničí nie je bežné internátne ubytovanie pre neplnoletých študentov. Vláda dnes vzala na vedomie priebežnú informáciu o možnostiach umiestnenia žiakov na zahraničných stredných školách vrátane ich výberu, pričom prijatie časti záujemcov zatiaľ potvrdilo Írsko, Rakúsko, Taliansko, Francúzsko a po doriešení legislatívnych otázok aj Rusko.
Kabinet ešte 27. februára schválil návrh postupu na poskytovanie sociálnych štipendií vlády SR stredoškolákom na štúdium v zahraničí na roky 2008-2011. Štipendijné miesta sú určené na štúdium hlavne v anglickom, nemeckom, ruskom, francúzskom, španielskom a talianskom jazyku. Peniaze by mali pokryť náklady na ubytovanie, stravovanie, nákup kníh a učebných pomôcok, cestovné z bydliska v SR do mesta školy v zahraničí a späť jedenkrát ročne, poistné a vreckové. Na jedného žiaka vychádza na školský rok asi 7730 eur (251.851 Sk).
Riaditeľ strednej školy Marian College v írskom Dubline by mohol prijať troch až štyroch slovenských študentov. Taktiež osloví približne 400 škôl v krajine s ponukou štipendijných pobytov za podmienok stanovených slovenskou stranou. Rakúsko zabezpečí od ďalšieho školského roku štúdium a ubytovanie pre 20 žiakov zo Slovenska na stredných školách. Francúzska strana potvrdila, že od budúceho roka umiestni 10 až 15 Slovákov na Lýceu Camille Jullian v Bordeaux. Do Talianska by zatiaľ malo cestovať šesť až deväť záujemcov. Riaditeľky piatich moskovských stredných škôl vyjadrili predbežnú pripravenosť umiestniť v poslednom ročníku ich učebných zariadení skupiny piatich až desiatich slovenských žiakov.