POPRAD 2. apríla (SITA) – Vedecká rada Múzea židovskej kultúry SNM rozhodla o udelení Pamätnej medaily Chatama Sofera mestu Poprad. Medailu dnes odovzdal riaditeľ múzea Pavol Mešťan prednostovi Obvodného úradu v Poprade Petrovi Šucovi.
Mesto Poprad získalo ocenenie za organizovanie spomienkových slávností pri príležitosti prvého transportu Židov zo Slovenska do koncentračného tábora počas druhej svetovej vojny. Pietna spomienka na túto udalosť sa v Poprade koná od roku 1999. V roku 2002 bola na železničnej stanici odhalená pamätná tabuľa obetiam holokaustu. „Celá spomienková akcia vznikla na pôde Popradu, my sme sa len pridali k tomu, čo tu vzniklo. Nie je to bežná záležitosť,“ povedal P. Mešťan.
Poprad je podľa Mešťana natrvalo zapísaný v dejinách holokaustu slovenských Židov tým, že odtiaľ odišiel prvý transport do koncentračných táborov. Stalo sa tak 25. marca 1942, keď z popradskej železničnej stanice odišlo do Osvienčimu 1 000 židovských žien a dievčat. Spomienka na túto udalosť sa začala už 25. marca, keď si Popradčania uctili pamiatku obetí holokaustu na železničnej stanici položením kvetov a zapálením sviec.
Spomienka bude pokračovať tento týždeň viacerými podujatiami. Vo štvrtok sa v Tatranskej galérii v Poprade uskutoční vernisáž fotografií Viery Kamenickej a Martina Korčoka Izrael našimi očami, ktorá je venovaná 60. výročiu vzniku štátu Izrael. V piatok sa uskutoční beseda so študentmi popradských stredných škôl s vicepremiérom Dušanom Čaplovičom o rasovom násilí v dejinách a súčasnosti. V sobotu sa 40 študentov popradského gymnázia zúčastní na prehliadke koncentračného tábora v Osvienčime. Pietnu spomienku ukončí pamätný večer v nedeľu v popradskom Dome kultúry.
„Čím viac sa vzďaľujeme od holokaustu, tým viac sa to stáva čímsi vzdialeným a pomaly sa to začína ponímať ako dejiny stredoveku,“ uviedol P. Mešťan. Odchádzajú aj pamätníci a vysvetľovanie holokaustu ostáva len na dokumentoch, ktoré sprostredkúvajú učitelia a tí majú k tejto téme rozličný vzťah, zdôvodnil potrebu pripomínania si tragických udalostí z druhej svetovej vojny P. Mešťan.