Bratislava 2. apríla (ČTK) - Sieť materských škôl by sa mala v budúcnosti rozšíriť, aby sa v nich mohlo vzdelávať viac detí z rómskych osád.
Vyplýva to z koncepcie, ktorú dnes schválila vláda. Výchova v škôlke by mala deťom z osád pomôcť hladšie prejsť na základné školy a prispieť k zvýšeniu ich vzdelanosti. Materiál však neuvádza, kto by mal škôlky postaviť.
Ministerstvo školstva v minulosti opakovane odmietalo, že by na ich budovanie mali smerovať peniaze z jeho rozpočtu. Obciam, ktoré financujú prevádzku materských škôl, však zase podľa ich skorších vyjadrení chýbajú na výstavbu nových budov zdroje.
Koncepcia síce navrhuje, aby sa pri budovaní škôlok využili všetky možnosti financovania, no bližšie ich nepriblížila. Na pomoc najchudobnejším členom rómskej menšiny by však Európska únia mala v nasledujúcich rokoch poskytnúť minimálne 6,5 miliardy korún. Aká časť z týchto peňazí by mohla smerovať na materské školy, však zástupcovia vlády neuviedli. Obyvatelia osád čelia aj ďalším problémom, napríklad žijú v nevyhovujúcich hygienických podmienkach. Len na výstavbu nových bytov pre ľudí z osád by bolo potrebných podľa skorších informácií asi jedenásť miliárd korún.
K zvyšovaniu vzdelanosti detí z osád by mali prispieť aj školskí asistenti. Tých v súčasnosti pôsobí na školách asi 600, pričom riaditelia si ich prácu pochvaľovali. Niekedy totiž dokázali lepšie komunikovať s rodičmi než napríklad samotní učitelia. Autori koncepcie neuviedli, ako by sa mal počet školských asistentov upraviť, pričom na Slovensku existuje podľa odhadov viac ako 600 rómskych osád.
Vláda schválila koncepciu výchovy a vzdelávania rómskych detí a žiakov až na dnešnom rokovaní, hoci ministerstvo školstva ju predložilo do pripomienkového konania ešte vlani v októbri. Podpredseda vlády pre národnostné menšiny Dušan Čaplovič (Smer-SD) v minulosti nástojil na čo najrýchlejšom rozšírení povinnej školskej dochádzky na posledný ročník materskej školy. Opatrenie malo prispieť k lepšej príprave detí na učivo základnej školy. Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) bol proti. Napokon sa obidve strany dohodli, že povinný posledný ročník škôlky by sa mal schváliť do roku 2013. Lepšie vzdelanie by malo prispieť k vyššej zamestnanosti Rómov.
grm fil