BRATISLAVA 2. apríla (SITA) - Národný program oficiálnej rozvojovej pomoci na rok 2008 schválila dnes vláda bez pripomienok. "Celková výška prostriedkov určená na bilaterálnu rozvojovú pomoc je 171 miliónov korún," povedala po skončení rokovania pre agentúru SITA štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR Oľga Algayerová. Hlavnými programovými krajinami budú podľa Algayerovej Srbsko a Čierna hora. Prioritné projektové krajiny sú Bosna a Hercegovina, Ukrajina, Bielorusko, Afganistan, Kazachstan a Keňa. Medzi ostatnými sú Albánsko, Kirgizsko, Macedónsko, Mongolsko, Mozambik, Sudán, Tadžikistan a Uzbekistan. Prioritnými sektormi sú najmä budovanie demokratických inštitúcií a trhového prostredia, infraštruktúra, krajinotvorba, ochrana životného prostredia, pôdohospodárstvo, potravinová bezpečnosť a využívanie nerastných surovín.
V rokoch 2004 – 2007 Slovak Aid schválil realizáciu 229 rozvojových projektov v celkovej hodnote prevyšujúcej 18 miliónov dolárov. Vďaka členstvu Slovenska v EÚ majú slovenské subjekty možnosť uchádzať sa o prostriedky z výziev na predkladanie projektov financovaných EK. V národnom programe na rok 2007 boli prvýkrát osobitne vyčlenené prostriedky na spolufinancovanie projektov slovenských subjektov schválených v rámci výziev na predkladanie projektov vyhlásených EK vo výške 5 mil. Sk. Napriek náročnému konkurenčnému prostrediu sa štyrom slovenským mimovládnym organizáciám podarilo v grantových kolách EK uspieť. Na spolufinancovanie rozvojových projektov slovenských subjektov na rok 2008 sú vyčlenené 4 milióny korún.
V roku 2008 budú hlavnými partnermi Slovak Aid Rakúska rozvojová agentúra, Rozvojový program OSN a Európska komisia. Dôležitými partnermi ministerstva zahraničia pri realizácii rozvojovej spolupráce sú aj mimovládny, súkromný, akademický a štátny sektor. V záujme dosiahnutia efektívnosti sa táto spolupráca zabezpečuje najmä prostredníctvom strešných organizácií - Platformy mimovládnych rozvojových organizácií pre mimovládny sektor a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory pre súkromný sektor.
Podstatnou súčasťou rozvojovej pomoci je humanitárna pomoc. Realizuje sa tromi formami - záchranné akcie a materiálno-technická pomoc, ktoré sú v kompetencii ministerstva vnútra, finančnými príspevkami a projektmi humanitárnych organizácii. Na podprogram humanitárnej pomoci je v rámci Národného programu vyčlenených 10 miliónov korún.