BRATISLAVA 2. apríla (SITA) - Projekt Škola, ktorej to myslí, podporuje samostatné a kritické myslenie, schopnosť analyzovať informácie a efektívne vyjadrovať názor namiesto bifľovania. Na Slovensku sa etabloval na ôsmich základných školách. Informoval o tom prezident združenia Orava pre demokraciu vo vzdelávaní a jeden zo školiteľov tohto projektu Pavol Pánik na dnešnej tlačovej besede. Uviedol, že projekt považuje za výnimočný preto, lebo sa snaží o komplexnú premenu. Do projektu je zakomponované integrované tematické vyučovanie, ktoré rieši obsah, otvorená škola, ktorá mení prostredie vo vyučovaní na uvoľnené, bez strachu. "Ale zmena nastane až vtedy, keď sa z toho stanú dva komplexné procesy - proces vyučovania a učenia sa", vysvetlil Pánik. Zároveň dodal, že na Slovensku je zatiaľ akoby podriadený proces učenia procesu vyučovania. Občianske združenie Orava pre demokraciu vo vzdelávaní sa snaží procesuálnu stránku zrovnoprávniť s obsahovou. Pánik vysvetlil, že dôvodom je to, že civilizácia pokročila natoľko, že v dynamicky sa meniacom svete sa od človeka vyžaduje, aby všetko dokázal zvládnuť sám. Podotkol, že bifľovanie bolo typické v totalitnom režime - "prijať to, čo odo mňa chcú", kým v demokratickej spoločnosti je potrebné kriticky vyhodnotiť situáciu a tvorivo vyriešiť problém, ktorý človek zmapuje. To je iný proces učenia ako ten, ktorý doteraz máme zaužívaný a je tradičný, uviedol Pánik.
V rámci projektu sa podarilo vyškoliť 250 učiteľov, projekt mal dopad na približne 3 600 žiakov. V súčasnosti má už každý kraj na Slovensku modelovú školu, kde sa žiaci učia novým spôsobom. V druhej fáze projektu každá modelová škola odovzdá svoje skúsenosti ďalej a vyškolí ďalšie dve základné školy. Do konca roka teda pribudne ďalších 16 škôl, kde budú učitelia viesť žiakov k samostatnému mysleniu. Okrem základných škôl vyškolili aj siedmich vysokoškolských učiteľov, ktorí získané poznatky podávajú ďalej približne 700 poslucháčom na vysokých školách. Program vzdelávania, ako povedala protagonistka projektu zo Stredoeurópskej nadácie (CEF) Janet Livingstone, pozostáva zo 120 študijných hodín, vrátane modelovej aplikácie zručností v praxi. Tieto interaktívne vyučovacie metódy majú podporiť u žiakov nezávislé a kritické myslenie, schopnosť utvoriť si vlastný názor, sebavedome ho vyjadriť a obhájiť si ho v diskusii, uviedla. Dodala, že projekt sa rozšíri aj na stredné školy.
Učiteľka zo základnej školy v Budimíre Erika Tomášová tvrdí, že tieto metódy si žiaci obľúbili. "Žiaci radi pracujú v skupinkách, učia sa spolupracovať, primerane komunikovať a pohotovo reagovať na aktuálnu prácu alebo zadaný problém". Projekt sa páči aj expertovi a analytikovi pre oblasť školstva Ľubomírovi Pajtinkovi. Uviedol, že málokto si na Slovensku uvedomuje, že reforma školstva je predovšetkým o zmene učiteľa. "O tom, že učiteľ musí začať pracovať inak," skonštatoval. Aj v biznise platí, že sa inovujú technológie. "Nemôžeme s technológiami učenia z 19. storočia pripravovať žiakov pre 21 storočie," povedal Pajtinka. Je presvedčený o tom, že dnes je potrebné "preškoliť a prevzdelať učiteľa."
Projekt Škola, ktorej to myslí vyhlásila CEF s podporou spoločnosti Slovnaft a jeho realizátorom je Združenie Orava pre demokraciu vo vzdelávaní.