BRATISLAVA. Vládni poslanci dnes v prvom čítaní súhlasili s návrhom nového školského zákona, ktorý by mal zreformovať systém vzdelávania. Definitívne by sa o ňom malo hlasovať o niekoľko týždňov. Predlohu kritizovali napríklad predstavitelia maďarskej menšiny. Môže podľa nich obmedziť ich doterajšie práva v oblasti vzdelávania.
Najväčšie prínosy zákona sa očakávajú v inovácii učenia. Samotná norma síce neurčí, ako sa majú učebné osnovy upraviť, ale mala by učivo rozdeliť na dve časti. Takzvaný štátny vzdelávací program zastreší všetky informácie, ktoré sa budú žiaci učiť povinne. Priestor na vlastné predstavy učiteľov či rodičov by mal ponúknuť školský program, ktorý by mal pokryť v priemere asi 30 percent z celkového času, ktorý deti trávia v škole.
Menší rozsah povinného učiva by mal zároveň umožniť, aby žiaci prebrali učebnú látku dôslednejšie a aby sa najmä na strednej škole mohli venovať predmetom, ktoré ich zaujímajú.
Poslanci dnes posunuli zákon do ďalšieho kola rokovaní po dvojdňovej diskusii. Dlhšia rozprava sa ešte čaká pri takzvanom druhom čítaní, počas ktorého majú poslanci možnosť k zákonu predložiť svoje pripomienky.
Návrh zákona kritizovala opozícia a tiež niektoré mimovládne organizácie či predstavitelia maďarskej menšiny. Reforma podľa kritikov nie je dostatočná a neprinesie želané výsledky. Zástupcom maďarskej národnostnej menšiny sa zase nepáči napríklad ustanovenie, že štátny jazyk sa musí učiť najmenej v rozsahu, v akom sa vyučuje materinský jazyk. Obávajú sa, že sa tak deti budú učiť v maďarčine menej hodín než doposiaľ.
Ministerstvo školstva naopak namietalo, že ak školy s vyučovacím jazykom maďarským využijú svoj školský program, počet hodín maďarčiny sa môže ešte zvýšiť.
grm kbp fil