BRATISLAVA. Lídri vládnych strán sa dnes dohodli, že v parlamente výraznejšie nezmiernia sporné ustanovenia návrhu tlačového zákona.
Vyplynulo to zo záverov koaličnej schôdzky, o ktorých novinárov informoval premiér a predseda Smeru-SD Robert Fico. V zákone by tak malo ostať v navrhovanej podobe aj najviac kritizované právo na odpoveď, proti ktorému protestovali hlavne vydavatelia a opozícia.
Koalícia chce potom hlasovať aj o lisabonskej zmluve o reformách v Európskej únii, ktorú opozícia doposiaľ blokovala práve pre požiadavky na zmeny v tlačovom zákone.
Fico: Viac už neustúpime
Vládne strany sa podľa Fica dohodli iba na tých zmenách, ktoré už do návrhu tlačového zákona schválili v spoločnej správe parlamentných výborov, teda na vypustení paragrafu o pokutovaní médií ministerstvom kultúry za obsah a štylistických úpravách v práve na odpoveď.
S ďalšími návrhmi na zmeny podľa premiéra možno ešte prídu v rozprave koaliční poslanci. "Nad rámec toho, čo som povedal, už určite nepôjdeme," vyhlásil však Fico. Pripustil iba možnosť úpravy ustanovenia o práve na opravu. Podľa neho by sa tlačové opravy nemuseli zverejňovať s rovnako veľkými titulkami, ako mali napadnuté články.
Návrh vraj odráža aj pripomienky OBSE
Fico však tvrdí, že právo na odpoveď má odstrániť "obrovskú nerovnosť" medzi vplyvom novín a možnosťou reagovať na ich články. "Ide nám o to, aby bola rovnosť zbraní," vyhlásil. Potvrdil, že na rozdiel od pôvodného návrhu ministerstva kultúry sa odpovede budú musieť obmedziť na fakty a noviny nebudú musieť uverejniť hodnotiace názory dotknutej strany. Takúto úpravu už navrhol schváliť mediálny parlamentný výbor.
Zákon podľa Fica odráža aj pripomienky Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). "My sme urobili jasný ústupok," poznamenal. Poukázal na to, že zo zákona vypadne právomoc ministerstva kultúry pokutovať médiá napríklad za zľahčovanie vojen či drog. Pokuty za to budú môcť dávať iba súdy.
Rafaj: Odpoveď nemusí byť uverejnená na rovnakom mieste
Odpoveď na článok musí reagovať na fakty faktami a médium ju nemusí uverejniť na tom istom mieste, ako pôvodný článok. Po dnešnom rokovaní koaličných lídrov to potvrdil predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj.
"Je tam jasne povedané, že odpoveď má byť v primeranom rozsahu a na primeranom mieste, nehovoríme o rovnakom, ale primeranom mieste," zdôraznil. Dodal, že ak je článok napríklad na spravodajských stranách, v spravodajstve má byť uverejnená aj odpoveď.
Povinnosť chrániť zdroj informácií, pokiaľ o to požiada, by mala byť modifikovaná. "Ďalšia vec je prelomenie ochrany zdroja v prípade, ak informácia smeruje k tomu, že bol spáchaný trestný čin," povedal Rafaj s dodatkom, že príslušný pozmeňovací návrh už má pripravený a aktuálne ho ešte čítajú právnici ministerstva kultúry.Vydavatelia: Oprava len, ak je informácia nepravidvá
Šéf Združenia vydavateľov periodickej tlače Miloš Nemeček dnešné rozhodnutie koaličných lídrov kritizoval. "Akýkoľvek opravný prostriedok by mal vznikať len vtedy, keď je informácia nepravdivá, alebo pravdu skresľujúca. To je základná podmienka." povedal ČTK.
Pri sporoch o tlačový zákon sa zostrili napäté vzťahy medzi Ficom a médiami. Vydavatelia varovali, že vláda chce obmedziť slobodu tlače, a to najmä zavedením povinného zverejňovania odpovedí na kritické články. Za väčšiu ústretovosť k požiadavkám médií sa v koalícii vyslovila iba ĽS-HZDS.
Opozícia prostredníctvom Tomáša Galbavého avizovala, že si počká na konečnú podobu tlačového zákona. Až potom bude prezentovať svoje stanovisko.
Paška: Lisabon už nepočká
Predseda parlamentu Pavol Paška zároveň potvrdil, že po schválení tlačového zákona chce dať hlasovať aj o lisabonskej zmluve. "Bez ohľadu na možné konzekvencie dám hlasovať o lisabonskej zmluve," vyhlásil.
Dokument, ktorý zavádza zmeny najmä v rozhodovacom procese EÚ po jej rozširovaní, musia ratifikovať všetky členské krajiny únie. Pre jeho schválenie v Národnej rade je potrebná ústavná trojpätinová väčšina poslancov, ktorú vládne strany nemajú. Opozícia, ktorá v minulosti viackrát hlasovanie o zmluve zablokovala práve s odkazom na tlačový zákon, sa zatiaľ k dnešnej dohode vládnych strán nevyjadrila.
Schröderove manželky
Robert Fico, Vladimír Mečiar a Anna Malíková vo štvrtok pred rokovaním koaličnej rady, ktorá mala rozhodnúť o podobe tlačového zákona, preberali súkromný život bývalého nemeckého kancelára Gerharda Schrödera.
Hovorili o tom, ako sa súdil s bulvárnymi médiami a niektoré spory aj vyhral. Napríklad za fotografiu s jednou z jeho štyroch manželiek. Milan Urbáni pred odchodom novinárov z miestnosti podotkol, že majú čo doháňať.
sme.sk
Autor: pef

Beata
Balogová
