Šoférovanie pod vplyvom alkoholu nebude trestným činom.
„Alkohol je najnebezpečnejší za volantom, zabíja nevinných,“ povedal dnes v pléne Lipšic. O trestný čin malo ísť vtedy, ak by sa u vodiča zistil alkohol nad jedno promile (0,5 mg/l). Trestným činom malo byť aj odmietnutie dychovej skúšky alebo lekárskeho vyšetrenia, ktorým sa dokazuje prítomnosť návykovej látky. Predsedníčka poslaneckého klubu KDH Mária Sabolová uviedla, že zmena by nebola represívnym opatrením, ale preventívnym. „Mnohí ľudia, ak nad nimi nie je bič, si myslia, že je všetko dovolené,“ vysvetlila opozičná poslankyňa.
Novomanželia nebudú mať daňové prázdniny
Novomanželia sa nevyhnú plateniu dane z príjmov, parlament im neschválil daňové prázdniny v roku, keď sa mladý pár zosobáši. Novelu zákona o dani z príjmov navrhlo tak isto KDH.
Odpustenie daní sa malo týkať manželov v roku uzavretia prvého manželstva. Každý zo zamestnaných manželov si mal uplatňovať 19-tisícový daňový bonus. Podľa Júliusa Brocku (KDH) Slovensko dosahuje rekordne vysoký ekonomický rast a tak by mali mať z toho profit všetci, ktorí si to zaslúžia. Návrh KDH bol podľa neho sociálne spravodlivejší ku všetkým daňovníkom, pretože sa nemôže stať, že chudobnejší cez svoje dane podporujú tých, ktorí sú na tom lepšie. Kresťanskí demokrati sa neúspešne pokúsili novelou presadiť aj zvýšenie daňového bonusu na druhé a každé ďalšie dieťa o 100 percent. Bonus sa mal poskytovať do 18 rokov veku dieťaťa.
Ak by opatrenia prešli, zo štátneho rozpočtu by na ne muselo ísť okolo štyroch miliárd korún, odhadol Brocka. Zmeny mali byť účinné od začiatku roka 2009.
Reedukačné domy budú naďalej pod školstvom
Parlament posunul do druhého čítania novelu zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele, ktorú predložili poslankyne Oľga Nachtmannová (Smer-SD) a Marta Damborská (SNS). Reedukačné domovy, ktoré zabezpečujú výchovu a vzdelávanie detí na základe rozhodnutia súdu alebo na základe žiadosti ich zákonného zástupcu, by mali naďalej patriť do pôsobnosti rezortu školstva.
Domovy by podľa návrhu nemuseli do 30. júna tohto roka prejsť do zriaďovateľskej pôsobnosti orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
V parlamente definitívne schválili vládny návrh zákona o vnútrozemskej plavbe od ministra dopravy Ľubomíra Vážneho. Novelou sa do nášho právneho systému preberajú európske smernice týkajúce sa harmonizovaných riečnych informačných služieb (RIS) na vnútrozemských vodných cestách.