Bratislava 3. apríla (TASR) - Prieťahy v súdnom konaní sú problémom všetkých európskych krajín, nielen Slovenska. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii po otvorení Seminára o úlohách zástupcov vlád pri zabezpečovaní účinnej ochrany ľudských práv v Bratislave riaditeľ Generálneho riaditeľstva ľudských práv a právnych záležitostí na Európskom súde pre ľudské práva Philippe Boillat. Na seminári sa okrem iných zúčastňujú zástupcovia vlád na európskom súde.
"Približne 60 percent prípadov, ktoré európsky súd rieši, sa týka prieťahov v súdnom konaní. Práve preto treba zavádzať vnútroštátne opatrenia," uviedol Boillat.
Minister spravodlivosti SR Štefan Harabin dnes informoval o tom, aké opatrenia Slovenská republika urobila v snahe znížiť a odbúrať veľké množstvo sťažností na štrasburskom súde. Väčšina sa týka prieťahov v súdnom konaní. "Ak európsky súd nebude zahltený týmito súdnymi konaniami, bude mať viac priestoru na zložitejšie veci, ktoré sú z hľadiska judikatúry oveľa dôležitejšie pre rozhodovaciu prax všetkých súdov v Európe," uviedol minister.
"Ak by sa účastníci konania 22.000 sporov, ktoré slovenské súdnictvo za päť rokov neukončilo, sťažovali na štrasburskom súde, boli by úspešní. Pristúpili sme k celému radu ochranných opatrení, aby sme týmto sťažnostiam predišli," povedal Harabin. Minister spomenul novelu občiansko-súdneho poriadku, ktorá by mala zamedziť obštrukciám v rámci súdneho konania. Ministerstvo spravodlivosti tiež pripravuje podľa slov Harabina veľkú novelu občiansko-súdneho poriadku. "Do vlády práve ide novela trestného poriadku s prvkami zrýchlenia trestného procesu," povedal minister. "Za posledný rok a pol sme prijali zhruba sto nových sudcov. Zároveň sme pripravení prijať ďalších 50 sudcov," doplnil. Šéf rezortu spravodlivosti tiež spomenul obnovenie deviatich zrušených okresných súdov.
Podľa zástupkyne generálneho tajomníka Rady Európy Maud de Boerd-Buguicchio sa na bratislavskom seminári stretli vysokokvalifikovaní experti, ktorí zohrávajú dôležitú úlohu pri ochrane ľudských práv v Európe a ich konanie má dopad na množstvo európskych občanov. Zástupcovia vlád jednotlivých členských štátov by podľa Maud de Boerd-Buguicchio mali tiež šíriť judikatúru štrasburského súdu do svojich krajín.