KOŠICE 3. apríla (SITA) - Plán spolupráce medzi Košickým krajom a Zakarpatskom, ako aj vykonávací protokol na roky 2008 – 2009 prijali na dnešnom spoločnom rokovaní v Košiciach predstavitelia Zakarpatskej oblastnej štátnej administratívy (ZOŠA) a Košického samosprávneho kraja (KSK).
O výsledkoch rokovania informovali novinárov gubernátor Zakarpatskej oblasti Oleg A. Havaši a predseda KSK Zdenko Trebuľa. Trebuľa uviedol že plán a protokol, ktorý pripravila spoločná skupina expertov, dnes ešte rozšírili a slávnostne ho podpíšu na Dňoch priateľstva na slovensko-ukrajinskej hranici v Ubli.
V pláne spolupráce sú už konkrétne akcie a podujatia, pričom sa dôraz kladie na rozvoj ekonomických vzťahov medzi slovenskými a ukrajinskými subjektmi, ale aj na oblasť vzdelávania, kultúry a športu.
„Snažíme sa vytvárať vhodné podmienky na spoluprácu nielen v ekonomickej oblasti, pre podnikateľov, ale máme záujem, aby sa spolupráca rozvíjala aj na úrovni okresov, obcí a miest. Je len na jednotlivých subjektoch z podnikateľskej a komunálnej sféry, ako ich využijú,“ zdôraznili Havaši i Trebuľa.
Podľa plánu sa má spolupráca rozvíjať pri príprave spoločných projektov cezhraničnej spolupráce v rámci programu susedstva Ukrajina-Slovensko-Maďarsko-Rumunsko. Ako uviedol Trebuľa, KSK vyčlenil v tohtoročnom rozpočte na prípravu takýchto projektov 300 000 korún. Plánované sú spoločné projekty na Zlepšenie zručností pri príprave a manažmente projektov financovaných z ENPI – nástroj Európskej politiky susedstva obsahujúci sériu programov. Pripraviť chcú spoločnú stratégiu rozvoja KSK a ZOŠA, rozvíjať cestovný ruch.
Trebuľa dodal, že tak ako Slovensku pri vstupe do EÚ pomáhalo najmä Rakúsko, tak bude KSK v rámci svojich možností pomáhať Zakarpatskej oblasti. Trebuľa informoval, že výsledkom spoločných iniciatív sú aj zmeny v prihraničnom režime, pričom ukrajinskí občania do vzdialenosti 50 km budú môcť prichádzať na Slovensko bez víz a naopak, Slováci z prihraničnej oblasti nebudú tak prísne obmedzovaní v dovoze niektorých druhov tovarov ako dosiaľ.
Rámcovú dohodu o spolupráci medzi KSK a ZOŠA v oblasti regionálneho rozvoja, priemyslu, poľnohospodárstva, dopravy a obchodu, ale aj vedy, vzdelávania a kultúry podpísali v roku 2006.