V obci Mlynky (Pilisszentkereszt) sa rozhoduje o tom, ako sa bude žiť slovenskej národnostnej menšine v Maďarsku. „V Mlynkoch sa rozhoduje o osude, respektíve o úrovni ochrany práv príslušníkov slovenskej národnostnej menšiny v Maďarsku,“ povedal počas pravidelnej Hodiny otázok v parlamente premiér Robert Fico.
Podľa neho na pripravovanom stretnutí s maďarským premiérom Ferencom Gyurcsányom sa ho bude pýtať na situáciu v Mlynkoch. Myslí si, že opatrenia obecnej samosprávy v Mlynkoch narúšajú postavenie slovenskej menšiny. „Je tam potenciál vyvolávania ďalších sporov,“ dodal predseda vlády.
Šachová politická hra
Premiér sa v pléne pýtal, čo by sa stalo na Slovensku, ak by prijalo rovnaké opatrenia voči Maďarom žijúcim na Slovensku. Konkrétne spomenul obecné rozhodnutia v Mlynkoch, ktoré zastavili vydávanie dvojjazyčného obecného časopisu, zmenili profil káblovej televízie v neprospech menšinového vysielania a znížili národnostné príplatky pedagógov v obci.
Slovenská vláda podľa Fica rešpektuje, že Slováci v zahraničí sú lojálni k štátu, v ktorom žijú. Maďarsko vyzval, aby zabezpečilo dodržiavanie základných práv v rozsahu, v akom ich garantuje zákonmi. „My nepovažujeme vo Vláde Slovenskej republiky národnostné menšiny slovenského národa za pešiaka či Trójskeho koňa v akejsi šachovej politickej hre, ktorá má dokazovať našu výlučnosť či civilizačnú misiu v tomto priestore,“ odkázal Fico.
Fica sa na aktivity vlády, ktoré by zvýšili národné povedomie slovenskej menšiny v Maďarsku, pýtal poslanec Pavol Goga zo Smeru-SD.
Miššík: Premiér má odpovedať na všetky otázky
Predseda vlády musí odpovedať na všetky vylosované otázky, ktoré mu poslanci na pravidelnej štvrtkovej Hodine otázok položia. Tie, ktoré nestihne zodpovedať v rámci svojho pätnásťminútového limitu ústne, má do tridsiatich dní vyriešiť písomnou formou. Pre TASR to povedal poslanec SDKÚ-DS Peter Miššík.
"Paragraf 131, odsek 4 Rokovacieho poriadku explicitne hovorí, že člen vlády, a teda aj premiér by mal odpovedať v lehote 30 dní na otázky, na ktoré bezprostredne na Hodine otázok neodpovedal," povedal Miššík. V tomto zmysle sa dnes v parlamente obrátil na predsedu vlády, ktorý však s jeho právnym názorom nesúhlasil.
"Bol to ústavnoprávny výbor (ÚPV), ktorý prijal stanovisko a naň som odkázal už pri interpelácii Sabolovej, odkázal naň aj pán Mamojka. Môžem preukázať, že v rokováku je uverejnené rozhodnutie ÚPV, ktoré sa problematikou zaoberá. V tomto stanovisku sa jednoznačne konštatuje, že neexistuje povinnosť odpovedať na písomné otázky, na ktoré neodpoviem v 15-minútovom limite," odkázal Miššíkovi s dodatkom, že takáto prax bola dodržiavaná aj za vlády Mikuláša Dzurindu.
Miššík však trvá na tom, že zákon má vyššiu právnu silu ako výklad ústavnoprávneho výboru. "Kde sa rozhoduje väčšinovým hlasovaním," uzavrel Miššík.