KOŠICE 3. apríla (SITA) – Podľa predsedníčky Ústavného súdu (ÚS) SR Ivetty Macejkovej treba uvažovať o rozšírení pôsobnosti a právomoci Ústavného súdu SR, aby mohol rozhodovať aj ex offo – iniciatívne z úradnej moci. Vyplynulo to z jej dnešného vystúpenia na medzinárodnom vedeckom seminári pri príležitosti 15. výročia vzniku Ústavného súdu Slovenskej republiky zorganizovanom v Košiciach v spolupráci s Benátskou komisiou na tému Ústavné súdnictvo v krajinách V4.
V úvodnej časti vystúpila Macejková s príspevkom o postavení ÚS SR ako nezávislého orgánu súdnej moci, ktorý stráži nielen ústavnosť, ale chráni aj občanov pred porušovaním ich ústavných a ľudských práv. Macejková v rozsiahlom príspevku okrem iného načrtla aj možnosti ako by sa mohla a mala vyvíjať činnosť ÚS SR.
„Je žiaduce, aby ústavný súd mal právomoc začať konanie o legálnom výklade ústavy a ústavných zákonov aj ex officio. Išlo by o významnú brzdu a zároveň kontrolu ochrany ústavnosti nezávislým súdnym orgánom voči suverénnej moci parlamentu. Tomuto účelu by určite poslúžila odborná diskusia o možnosti ústavného súdu z vlastného podnetu podávať výklad nielen ústavy a ústavných zákonov, ale aj zákonov, najmä zákonov organických, ktorých vydanie ústava alebo ústavný zákon blanketovým zmocnením ukladajú,“ uviedla Macejková. Dodala, že odstrániť uvedené právne vákuum znamená oponovať právne teoretickým názorom na neobmedzenú suverenitu parlamentu a ponúknuť riešenia nečinnosti orgánov verejnej moci - vrátane zákonodarného orgánu – pri tvorbe práva. „Jedným z možných východísk je aj rozšírenie právomoci ústavného súdu o možnosť vysloviť stav neústavnosti v dôsledku legislatívneho opomenutia a zároveň rozhodnúť primeraným spôsobom o odstránení neústavnosti okrem iného aj určením lehôt na vydanie právnych predpisov,“ povedala Macejková. Podľa jej by sa tak predišlo škodám u fyzických a aj právnických subjektov v dôsledku meškania resp. nevydania predpokladaných zákonov, noriem, vyhlášok či predpisov.
Tajomník Benátskej komisie Gianni Buquicchio priblížil spoluprácu ústavných súdov s Benátskou komisiou a predseda Ústavného súdu Českej republiky Pavel Rychetský ponúkol niekoľko poznámok k úlohe českého ústavného súdnictva pri ochrane ústavou zaručených práv a slobôd. V druhej časti seminára predniesli svoje príspevky podpredseda Ústavného súdu Maďarskej republiky Péter Paczolay, ktorý sa venoval úlohe ústavných súdov v procese právnej premeny a načrtol ich predchádzajúce i súčasné výzvy. Sudca Ústavného súdu Poľskej republiky Marian Grzybowski hovoril o vybraných ústavných princípoch v rozhodovacej praxi poľského ústavného súdu. Prvý predseda Ústavného súdu SR Milan Čič sa zameral na úlohu a postavenie ústavného súdu ako vrcholného orgánu ochrany ústavnosti, ľudských práv a slobôd.
Všetky príspevky budú vydané v zborníku, ktorý Ústavný súd SR pripravuje.