BRATISLAVA 3. apríla (SITA) - Smer-SD už nenechá svojho člena, šéfa parlamentu Pavla Pašku, osamoteného pri hlasovaní o rušení poslaneckej imunity. Predsedníčka poslaneckého klubu Jana Laššáková dnes v pléne povedala, že Ficova strana podporí Paškov návrh.
Vo februári, keď chcel zrušiť priestupkovú imunitu, zostal sám. Koaliční poslanci totiž podporili návrh Rafaela Rafaja zo SNS, aby Paška návrh dopracoval. Paška bol jediný z koalície, ktorý hlasoval proti vráteniu návrhu. Zo Smeru-SD sa zdržali Miroslav Číž a Monika Smolková, ostatní návrh podporili.
Na schválenie návrhu treba ústavnú väčšinu poslancov, teda minimálne 90 hlasov, koalícia má v parlamente 85 hlasov. Podpora koaličných partnerov Smeru - ĽS-HZDS a SNS je otázna, pretože obe strany viackrát povedali, že poslaneckú imunitu chcú ponechať. Ak by parlament schválil Paškov návrh, účinný má byť od 1. septembra tohto roka. Paška dnes zopakoval, že ak jeho návrh prejde do druhého čítania, je ochotný diskutovať o úpravách v návrhu.
Paška sa nemôže spoliehať na podporu poslancov za SDKÚ-DS. Podpredseda parlamentu Milan Hort z SDKÚ-DS povedal, že klub SDKÚ-DS návrh nepodporí. Hort si myslí, že Paškov návrh ohrozuje demokraciu a ide o pokus zastrašiť opozíciu, keďže poslancov nemá chrániť imunita na výroky a hlasovania v parlamente. „Pred rokom a pol ste deklarovali snahu o novú politickú kultúru a dnes s odstupom času sa javí vaše počínanie ako priame ohrozenie dosiahnutého stupňa demokracie v našej mladej demokratickej krajine,“ povedal počas dnešnej rozpravy Hort. Podľa neho novinári sa nepoučili, a tak je v druhom čítaní nový tlačový zákon, ktorý nikto okrem Smeru nepovažuje za demokratický a ktorý nás ako krajinu dehonestuje nielen v Európskej únii, ale aj za jej hranicami. Obdobná paralela je postoj Smeru k opozícii, domnieva sa opozičný politik. „Nakoľko opozícii vyhrážky nezatvorili ústa, je na stole novela ústavy, ktorá má zastrašiť opozíciu už nielen vo vzťahu k tomu, čo a ako povie na pôde parlamentu, ale tiež nech si dobre rozmyslí, ako bude hlasovať. „Ak by tento návrh prešiel, je legitímnou otázka, čo bude nasledovať,“ podotkol Hort.
Zrušenie poslaneckej imunity je mojou úprimnou iniciatívou a berte ma ako normálneho poslanca, ktorý má rovnaké právo navrhovať zákony ako vy, odkázal opozícii šéf parlamentu Paška. Opozícia mu dnes vyčítala, že s návrhom na úplné zrušenie imunity prichádza po neúspešnom pokuse zrušiť priestupkovú imunitu a koná neúprimne, pretože nemá zabezpečenú ani podporu koaličných partnerov. Opozícii adresoval viacero výčitiek, že len poučuje o demokracii a tára o imunite. „Nekážte nám tu o demokracii,“ povedal opozičným poslancom Paška.
Predseda parlamentu tvrdí, že mu ide o zrovnoprávnenie poslancov s ostatnými občanmi. Opoziční poslanci sa nemajú podľa Pašku obávať, že vládni funkcionári zneužijú moc a potrestajú ich za výroky, ktoré odznejú v parlamente. Paška si myslí, že zneužitie moci neprichádza do úvahy, pretože v prípade žalôb rozhodujú o vine či nevine nezávislé súdy. V súčasnosti poslanca chráni imunita a nemôže byť stíhaný za výroky z parlamentnej pôdy. Stíhať ho možno len vtedy, ak ho parlament zbaví imunity. „Výroková imunita je zbytočná,“ dodal Paška.
Poslanci dnes dokončili rozpravu k Paškovmu návrhu, o jeho posunutí do druhého čítania by mali hlasovať v piatok. Predsedajúci prerušil rokovanie schôdze, pokračovať bude v piatok o 9.00.
mz;pr;mt