Bratislava 3. apríla (ČTK) - Koaličné strany dnes dali najavo, že v parlamente výraznejšie nezmiernia sporné ustanovenia návrhu tlačového zákona, ktoré podľa kritikov môžu ohroziť slobodu tlače. Na dnešnom stretnutí odmietli ustúpiť niektorým požiadavkám vydavateľov, ale i opozície, ktorá úpravami v predlohe podmienila podporu lisabonskej zmluvy Európskej únie. Koalícia potvrdila, že o zmluve chce hlasovať už na tejto schôdzi parlamentu, hoci nemá na jej prijatie dosť hlasov. Opozičné strany sa nevyjadrili, ako budú postupovať.
V zákone by malo ostať bez výraznejších zmien najviac kritizované právo na odpoveď. To by občanom umožnilo reagovať aj na pravdivé články a podľa kritikov by hrozilo, že noviny začnú vychádzať zahltené reakciami urazených politikov. Vládne strany sa však podľa premiéra Roberta Fica dohodli iba na tých zmenách, ktoré už do návrhu tlačového zákona schválili v spoločnej správe parlamentných výborov, teda na vypustení paragrafu o pokutovaní médií ministerstvom kultúry za obsah a miernych úpravách v práve na odpoveď.
Nie je jasné, aký bude mať schválenie tlačovej predlohy dopad na hlasovanie o reformnej zmluve EÚ. Jej schválenie na protest proti návrhu tlačového zákona blokujú opozičné strany viac ako dva mesiace, aj keď SDKÚ-DS a SMK samotnú zmluvu podporujú. Dnes však viacerí opoziční politici nevedeli povedať, ako sa zachovajú, keď koalícia zákon presadí bez prijatia všetkých ich podmienok a potom dá o zmluve hlasovať aj s vedomím rizika, že dokument neprejde a zablokuje prijatie zmluvy v celej Európskej únii.
Zmierlivejší postoj naznačila SMK. Práve o nej niektorí pozorovatelia špekulovali, že by zmluvu nakoniec mohla podporiť. "Zdá sa, že vládna koalícia predsa len hľadá riešenie. A to by bola asi chyba, keby sme to nehodnotili pozitívne," povedal dnes ČTK predseda strany Pál Csáky. Šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda na dnešné dianie nereagoval, poslanec SDKÚ-DS Tomáš Galbavý chce počkať, v akej podobe koalícia zákon nakoniec schváli. Posledná opozičná strana KDH s lisabonskou zmluvou nesúhlasí. Na schválenie zmluvy je potrebná trojpätinová väčšina, ku ktorej koalícii chýba päť opozičných hlasov.
Za úpravy práva na odpoveď sa prihovárala aj najmenšia koaličná strana ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara, na koaličnej rade sa však skôr presadili názory dominantnej vládnej strany Smer-SD. Premiér dnes tlačový zákon obhajoval a vyhlasoval, že právo na odpoveď má odstrániť "obrovskú nerovnosť" medzi vplyvom novín a možnosťou reagovať na ich články. "Ide nám o to, aby bola rovnosť zbraní," vyhlásil.
Šéf Združenia vydavateľov periodickej tlače Miloš Nemeček dnešné rozhodnutie koaličných lídrov kritizoval. "Neviem si potom naozaj predstaviť normálnu nerušenú prácu novinára, keď je pod tlakom takejto legislatívy," povedal a pohrozil vláde sťažnosťou na Európsky súd pre ľudské práva.
fil pto