BRATISLAVA. Premiér Robert Fico sa hanbí za slovenské médiá, najmä tlačové, ako pokrývajú návštevu ruského premiéra Viktora Zubkova.
Premiér to dnes povedal veteránom druhej svetovej vojny pred slávnostným zhromaždením pri príležitosti 63. výročia oslobodenia Bratislavy na Slavíne.
V prejave Fico zdôraznil, že Slavín sa dnes stáva miestom, na ktoré sa zabúda. Podľa neho sa nesmie stať ihriskom pre skateboardistov, ale radšej nech je miestom pre zamilované dvojice.
Fico zároveň zdôraznil, že posledné dve desaťročia je na Slovensku snaha ignorovať slovanskú vzájomnosť. Podľa neho na ňu však netreba zabúdať, pretože na svet ju priniesol slovenský básnik Ján Kollár.
Na druhej strane Fica teší, že Bratislava získala slovenského ducha a ľudia v nej sa naučili vzájomnému rešpektu nielen sami voči sebe, ale aj voči národnostným menšinám, ktoré v hlavnom meste žijú. "Vytvorili si z Bratislavy domov a stali sa z nich hrdí Bratislavčania, ktorí majú aj povinnosť chápať túžby ostatných regiónov Slovenska, no najmä pomáhať im," povedal a poďakoval vojakom slovenskej armády a partizánom, ktorí bojovali v SNP. "Pre vládu SR, ktorej som premiérom, zostanú vaše skutky navždy zapísané na významnom poprednom mieste," prihovoril sa veteránom.
Zubkov: Pripomíname si osloboditeľov
Na slávnosti bol prítomný aj ruský premiér Zubkov, ktorý v prejave uviedol, že si prišiel pripomenúť tých, ktorí vydobyli slobodu pre Európu. Zdôraznil, že ani Rusko a ani Slovensko nepripustia zneuctenie pamiatky tých, ktorí položili svoje životy za slobodu a nepripustia ani pochody neonacistov.
Zubkov ubezpečil, že v Rusku sa vie o tom, ako vzorne je na Slovensku o pamätník na Slavíne postarané a ako hlboko si vážime hrdinov, ktorí zostali pochovaní v tejto zemi. Je to podľa neho aj živý dôkaz toho, že Slováci sú verní hodnotám historickej pravdy. "Táto skutočnosť ešte viac zbližuje naše národy," dodal.
Okrem premiérov Slovenska a Ruska vence prišli položiť viacerí poslanci Národnej rady SR na čele s podpredsedníčkou parlamentu Annou Belousovovou a tiež viacerí členovia vlády, z ktorých však ani jeden nedoniesol veniec.
Boje o Bratislavu začali pred 63 rokmi
Dnes si pripomíname 63. výročie oslobodenia Bratislavy. Priame boje o oslobodenie Bratislavy spod nemeckej okupácie sa začali 2. apríla 1945 oslobodením Vajnôr oddielmi sovietskych vojsk 2. ukrajinského frontu. Hlavná ofenzíva Červenej armády prišla o deň neskôr a 4. apríla sa fašistická armáda dala na ústup.
V bojoch o Bratislavu padlo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a približne 120 civilistov. Zhorelo a bolo poškodených viacero budov, oproti iným zničeným mestám neboli tieto škody také výrazné.
Najvýznamnejším bratislavským pamätníkom osloboditeľom je Národná kultúrna pamiatka Slavín. Vybudovaná je na návrší nad Bratislavou. Je miestom piety, vojenským cintorínom padlých v II. svetovej vojne, pamätníkom ukončenia II. svetovej vojny. Od roku 1961 je národnou kultúrnou pamiatkou.
Autor: šif

Beata
Balogová
