Tento postup pri príprave nového zákona podporila väčšina starostov na dnešnej konferencii združenia vo Vrakuni.
Dôvodom je výsledok rokovaní medzi právnymi expertmi magistrátu a regionálneho združenia, aj výsledok ostatného stretnutia skupiny starostov s primátorom Bratislavy. Aj po tomto rokovaní pretrvali dve zásadné nezhody. Týkajú sa určovania sadzby a výberu dane z nehnuteľnosti i vlastného majetku mestských častí, ktorý by mali dostať od mesta. Nejasnosti zostali v rozdelení kompetencií medzi mesto a mestské časti, štatútu mesta či podávania petícií. Väčšine mestských častí nevyhovuje súčasná prax pri vyberaní dane z nehnuteľnosti a skutočnosť, že niektoré kompetencie im mesto zverilo bez príslušného majetku.
"Za kľúčové považujem vrátenie výberu dane z nehnuteľnosti na mestské časti, ako to bolo 15 rokov a fungovalo to dobre," zdôraznil predseda RZMČ a starosta Nového Mesta Richard Frimmel. Podľa neho toto úsilie sa opiera aj o Európsku chartu miestnych samospráv, ktorú podpísala i SR, a podľa ktorej veci verejné sa majú riešiť čo najbližšie k občanovi.
K výberu tejto dane starosta Petržalky Milan Ftáčnik poznamenal, že ho možno vnímať tiež ako otázku istej prestíže. Zároveň pripomenul, že novým zákonom by sa mali posilniť nielen mestské časti. Starostovia sa zhodli v tom, že zatiaľ je silná len Bratislava ako celok. Oni však chcú nielen silné mesto, ale aj silné mestské časti a toto je podľa nich cesta pre ďalší rozvoj celého mesta. "Základným kameňom tejto cesty by sa mal stať práve nový zákon o hlavnom meste," uviedla pre TASR hovorkyňa RZMČ Bratislavy Alžbeta Klesnilová.