BRATISLAVA 4. apríla (SITA) - Dve vysoké školy - Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave a Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre spojili svoje sily, aby sa pokúsili zachrániť krachujúce slovenské vinohradníctvo. Prejavom ich úsilia bude 1. ročník medzinárodného vinohradníckeho diskusného fóra Viti - Viniculture Slovakia 2008 v Piešťanoch od 28. do 30. apríla. "Ambíciou tohto podujatia je otvoriť širokú diskusiu všetkých odborníkov, ktorí majú a chcú niečo povedať o súčasných problémoch slovenských vinohradníkov a vinárov," uviedol Dušan Húska zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU), hlavný organizátor akcie. Ako šéf organizačného výboru piešťanského diskusného fóra ďalej povedal, účastníci podujatia budú počas troch dní v šiestich tematických sekciách hľadať nové možnosti rozvoja vinohradníctva ako integrovanej súčasti rozvoja vidieka a tiež vinárstva ako významnej súčasti potravinárskeho priemyslu.
Iniciátori prvého ročníka tejto výmeny názorov chcú do jeho programu zahrnúť všetky oblasti života, ktoré úzko súvisia s vinohradníctvom a vinárstvom, ktoré je na Slovensku vo veľkej kríze najmä pre súčasné ekonomické pravidlá hry. "V diskusii chceme dať priestor všetkých odborníkom, ktorým nie je ľahostajný osud slovenských vinohradov a vinárov. Vzhľadom na to, že poľnohospodárska pôda systematicky ustupuje agresívnemu tlaku investorov, slovenskí vinohradníci dospeli do štádia, že sa proti náporu developerov musia intenzívne brániť. Legislatíva - zákon o pôde, ktorý mal pôvodne za úlohu číslo jeden chrániť poľnohospodársku pôdu, už v prvom rade chráni iba jej vlastníkov. Nič viac. Je to stav, ktorý je už neúnosný a musíme s ním už niečo zásadné robiť," pokračoval Húska.
Vinohradnícke fórum v Piešťanoch je otvorené pre všetkých záujemcov. Na tejto platforme sa bude v posledné aprílové dni diskutovať o všetkom, čo je spojené s vínom, vinohradníctvom, hroznom, technológiou jeho spracovania a predaja. Podnetom k zorganizovaniu fóra je nielen žalostný stav slovenského vinohradníctva, ale aj likvidácia slovenských vinohradov, krach šľachtiteľstva v tejto oblasti poľnohospodárskej výroby a tlak ostatných štátov Európskej únie (EÚ) na znižovanie výroby slovenských vín. "Kým v roku 1989 bola výmera slovenských vinohradov 33 000 hektárov, v roku 1996 to bolo už iba 22 080 hektárov a o štyri roky neskôr táto výmera klesla až na 16 330 hektárov. V súčasnosti vinári obhospodarujú vinohrady na rozlohe 22 430 hektárov. To znamená, že oproti roku 1989 na Slovensku ubudla takmer jedna tretina vinohradov," pomohol si Dušan Húska aktuálnou štatistikou, ktorá signalizuje postupný krach slovenského vinohradníctva.