Predmier. Teoretické i praktické vedomosti študentov stredných poľnohospodárskych škôl preverilo 9. kolo medzinárodnej Súťaže o mlieku, ktorú dnes zavŕšila praktická časť v priestoroch Poľnohospodárskeho družstva (PD) Predmier. Dvadsaťtri žiakov si počas nej zmeralo sily v dojení.
Podľa odborného garanta súťaže Vladimíra Tančina zo Slovenského centra poľnohospodárskeho výskumu (SCPV) Výskumného ústavu živočíšnej výroby v Nitre sú súťažiaci oproti vyučovaniu pod trochu vyšším tlakom z hľadiska vedomostných zručností.
"Pri dojení sa posudzuje, do akej miery je študent schopný rešpektovať hygienickú stránku. Musí byť zručný, aby vedel pracovať s technikou. Potom musí byť fyziológ a biológ, lebo krava má určité vlny, kedy mlieko uvoľňuje. Nesmie nasadiť veľmi skoro, ani veľmi neskoro. Inak jej komplikuje život a traumatizuje ju," skonštatoval Tančin.
Riaditeľ Strednej poľnohospodárskej školy v Žiline Ľubomír Schvarc zdôraznil, že súťaž umožňuje prezentáciu školy, ale predovšetkým prezentuje našich žiakov a mlieko ako potravinu. "Je to komplexná súťaž, ktorá preverí študenta po stránke odbornej, praktickej aj po stránke teoretickej. Pomôže predovšetkým v prezentácii poľnohospodárstva, pretože poľnohospodárstvo už nie je len o tradičných odboroch, ako to bolo v minulosti," uviedol Schvarc.
Garant súťaže pripomenul, že pri ručnom dojení si ľudia viac všímali, čo krava chce, pretože im nebolo jedno, či ju budú dojiť pätnásť alebo päť minút.
"Chceli ju rýchlo podojiť, lebo je to ťažká robota. S príchodom dojacej techniky sa to zdá jednoduché, pretože to zoberiete, nasadíte a dojičovi je jedno, či dojí dve hodiny alebo päť minút. Ale traumatizuje kravu, takže sa znova musíme vrátiť k tomu, aby dojič bol vzdelaným človekom. Aby rešpektoval aj biológiu kravy a podojil ju tak, aby bola zdravá, spokojná a mlieko tým pádom kvalitné," povedal Tančin.
Na súťaži sa štvrtýkrát zúčastnil Lukáš Šelinga zo Združenej strednej školy poľnohospodárskej v Pruskom. Strojové dojenie považuje jednoznačne za pohodlnejšie, pričom ručné je zdĺhavé, ale pre kravu možno aj výhodnejšie. "Súťaž mi dala hlavne veľa skúseností, niekedy veľa rozčúlenia, sklamaní aj úspechu. No a spoznanie nových ľudí a skúseností," dodal Šelinga.