Bratislava 5. apríla (TASR) - Slovenská republika vynaložila v roku 2007 na pôsobenie príslušníkov Ozbrojených síl SR (OS SR) v operáciách a misiách medzinárodného krízového manažmentu 740,7 milióna korún (22,81 milióna eur).
Naši vojaci za tieto finančné prostriedky pôsobili v 11 operáciách a misiách, pričom k 31. decembru 2007 bolo v zahraničí 559 príslušníkov OS SR.
Najdrahšia bola misia v Kosove
Najnákladnejšou bola misia KFOR v Kosove prebiehajúca pod záštitou NATO. K záveru vlaňajška tam pôsobilo 169 vojakov SR, ktorí plnili úlohy pri udržiavaní bezpečného a bezkonfliktného prostredia, strážili pamätník Kosovo Polje a monitorovali objekty zvláštnej pozornosti.
"Zabezpečovali aj voľnosť pohybu na hlavných zásobovacích cestách na požadovanej úrovni a v stanovenom rozsahu," uvádza sa vo vyhodnotení pôsobenia OS SR v operáciách medzinárodného krízového manažmentu za minulý rok, ktoré ministerstvo obrany (MO) predložilo na pripomienkovanie.
V rámci aliancie pôsobila slovenská multifunkčná ženijná jednotka aj v operácii ISAF v Afganistane, a to v počte 57 vojakov. Sústredili sa na odmínovanie cestných komunikácií, rekonštrukcie vzletových a pristávacích dráh, opravy a budovanie ostatných letiskových plôch. Pod NATO sa naši vojaci podieľali tiež na operácii NTM-I (výcviková misia NATO v Iraku) a na veliteľstve aliancie v Sarajeve.
Vojakov máme aj na Blízkom Východe
V operáciách a misiách pod vedením EÚ sa slovenskí vojaci zúčastnili misií ALTHEA (Bosna a Hercegovina) a EUMM (monitorovacia misia na území bývalej Juhoslávie). V Bosne zabezpečovala 35-členná skupina ochranu a kontrolu vstupu osôb či vozidiel na základňu v meste Tuzla. V júli bola jednotka presunutá na základňu v Sarajeve, kde prevzala úlohu spojenú s nepretržitým strážením a ochranou tábora BUTMIR.
Pod hlavičkou OSN pôsobili príslušníci OS SR v operáciách UNFICYP (Cyprus), UNDOF (Golanské výšiny), UNIFIL (Libanon) a UNTSO (zóna medzi Sýriou a Izraelom). Najväčšia, 196-členná skupina na Cypre mala za úlohu zabrániť opakovaným bojovým stretom predtým znepriatelených strán, udržiavať zákonnosť a poriadok na ostrove a prispievať k návratu krajiny do podmienok mierového života.
Viac ako 11 tisíc vojakov
Zo správy je tiež zrejmé, že MO v roku 2007 na základe dohody s vládou Afganskej islamskej republiky o darovaní vojenského materiálu poskytlo tejto krajine v priebehu januára až marca 34.992 kusov 122 milimetrovej munície. Takýchto nábojov sa u nás ešte nachádza 4588 kusov, pričom termín ich prevozu nie je ešte známy. Začiatkom decembra bolo do Afganistanu prepravených ešte tri milióny kusov nábojov kalibru 7,62 až 43 milimetrov či 30 kusov delostreleckých buzol PAB.
O vojenský materiál požiadala vlani SR aj Iracká republika. Ide konkrétne o 572 súprav guľometných pásov na 1,001.000 kusov nábojov. Dodané by mali byť aj štyri odmínovacie komplety BOŽENA v celkovej hodnote 49,2 milióna korún (1,52 milióna eur).
"Aktívna účasť OS SR v operáciách medzinárodného krízového manažmentu patrí od vzniku samostatného Slovenska medzi hlavné súčasti jeho zahraničnej a bezpečnostnej politiky," dodáva MO s tým, že SR zodpovedne a dôsledne plní záväzky vyplývajúce z jej členstva v OSN, NATO, EÚ a ďalších medzinárodných organizáciách. Od roku 1993 sa na zahraničných mierových misiách zúčastnilo 11.500 príslušníkov OS SR.