BRATISLAVA 5. apríla (SITA) – Bojkotom olympijských hier (OH) v Číne podľa podpredsedu Smeru-SD a europoslanca Vladimíra Maňku sa Tibetu nepomôže.
"Možno by sme sa mali opýtať niektorých politikov, prečo nezdvihli ruku proti konaniu olympiády v Číne už vtedy, keď sa o tom rozhodovalo. Veď už vtedy všetci vedeli o dlhodobom porušovaní ľudských práv v tejto krajine. Teraz, len pár mesiacov pred samotným otvorením, je neskoro a bolo by to kontraproduktívne,“ povedal dnes pre agentúru SITA Maňka.
Podľa neho, neúčasť predstaviteľov jednotlivých štátov, či iných známych osobností, zníži celkovú prestíž podujatia. Zároveň dodal, že nie je možné poškodiť športovkyne a športovcov z celého sveta, ktorí sa na túto najvýznamnejšiu športovú udalosť dlhodobo a poctivo pripravovali. Rovnako ani obyvatelia krajiny, v ktorej sa olympijské hry konajú, by nemali platiť za politiku svojej
Olympijské hry treba podľa Maňku vnímať v širšom kontexte, aj v súvislosti so Svetovou výstavou EXPO, ktorá sa má v roku 2010 konať práve v Číne. "Nebolo by správne bojkotovať jedno podujatie, a potom sa bez výčitiek zúčastniť na druhom.
Na problémy s demokraciou a dodržiavaním ľudských práv treba upozorňovať, ale treba na to použiť iné, efektívnejšie nástroje. Využime OH v Pekingu na dialóg s najvyššími predstaviteľmi Číny na tému nutnosti ochrany menšín, ľudských práv a demokracie,“ zdôraznil Maňka.
Parížska organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) v piatok reagovala na odsúdenie známeho disidenta Chu Ťia čínskym režimom opätovnou výzvou na bojkot otváracieho ceremoniálu olympijských hier v Pekingu. Triapolročný trest odňatia slobody je podľa RSF dôvodom, aby Európska únia zmenila svoj vlažný postoj k porušovaniu ľudských práv v Číne a na protest zmrazila dialóg s vládou krajiny hostiteľov OH 2008.
Vlády európskych krajín by podľa RSF mali okamžite zmraziť konštruktívny dialóg o ľudských právach, ktorý s čínskou stranou vedú už niekoľko rokov. "Vyzývame hlavy štátov, predsedov vlád a členov kráľovských rodín, aby 8. augusta bojkotovali slávnostné otvorenie pekinských olympijských hier," apeluje RSF. Organizácia RSF už v marci vyzvala na bojkot otváracieho ceremoniálu hier na protest proti porušovaniu ľudských práv v Číne a násilnostiam v Tibete.
Mikolášik: Neúčasť je šanca ukázať morálnu prevahu
Nezúčastniť sa na otváracom ceremoniáli XXIX. hier letnej olympiády v Pekingu je podľa europoslanca Miroslava Mikolášika (KDH) pre demokratický svet jedinečná príležitosť ukázať svoju morálnu prevahu, ale aj to, na strane akých hodnôt kto stojí.
"Myslím si, že slušný politik nemá čo na otváracom ceremoniáli hľadať,“ povedal dnes pre agentúru SITA Mikolášik. Podľa neho už je neskoro uvažovať nad bojkotovaním hier aj športovcami. Tí sa na zápolenie a súťaženie celkom prirodzene tešia. "Bude však zaujímavé sledovať, či sa aj spomedzi vrcholových športovcov niekto nájde, kto odmietne na základe vlastného morálneho postoja do Číny cestovať,“
Podľa Mikolášika, v tomto prípade nejde len o potláčanie menšinových a politických práv aktivistov v Tibete. Tibet je totiž súčasťou veľkej Číny a nebude mu dovolené žiadne oddelenie sa od Pekingu.
"Čo by sa malo zdôrazňovať oveľa viac, častejšie a dôslednejšie, je skutočnosť, že Čína uplatňuje trest smrti a pomocou manipulácie fyzicky zastrašuje svojich, prevažne politických oponentov. Komunisti v Číne to robia tak, ako komunisti väznili a likvidovali svojich oponentov v Československu v päťdesiatych rokoch. Vtedy ani náhodou politici zo slobodného sveta nerokovali s komunistickým režimom u nás a ani nechodili do Prahy či Bratislavy tlieskať našim spartakiádam,“ vyhlásil Mikolášik.
Europoslanec tiež upozornil, že v Číne stále platí aj hanebný zákon známy pod pracovným názvom "jednodetná rodina". Štát vždy prinúti matku, ktorá už jedno dieťa má, ak by si dovolila opäť otehotnieť, aby bezpodmienečne podstúpila interrupciu. Keďže každý chce mať podľa čínskej tradície prvorodeného (a teda jediného) syna, na základe ultrazvukového vyšetrenia, ak ide o dievča, toto je nemilosrdne potratené. Mikolášik upozorňuje, že od zavedenia tohto zákona je masívna prevaha narodených chlapcov oproti dievčatám.
"Tu sa natíska otázka, kde sú všetky tie feministické organizácie, ktoré proti potratovému likvidovaniu dievčat neprotestujú? Odpoviem si sám. Pretože skutočnosť vykonávania interrupcií im je stokrát milšia ako kynoženie žien-dievčatiek,“ vyhlásil Mikolášik.
Komicky podľa europoslanca znie medializované vyjadrenie niektorých lídrov, ktorí do Číny síce nepocestujú, ale len preto, že o svojej účasti v Číne aj tak neuvažovali. "Nie sú schopní problém pomenovať a v mojich očiach sú rovnako perfídni ako tie feministky,“ dodal.