Bratislava 5. apríla -
Kritizovali, že provincia v centre Balkánu vyhlásila svoju nezávislosť napriek nesúhlasu Srbska, ktoré ju považuje za historickú súčasť svojho územia. Z odtrhnutia Kosova demonštranti obviňovali najmä USA, ktoré samostatnosť regiónu obývaného prevažne obyvateľmi albánskej národnosti už dlhšie podporovali.
Míting, ktorý zvolala ľavicová občianska iniciatíva Slovenský mierový výbor, prišli podporiť okrem bývalých poslancov komunistickej strany Dagmar Bollovej či Karola Ondriaša aj členovia Slovenskej pospolitosti.
Tá v minulosti čelila obvineniam z pravicového extrémizmu. S prejavom vystúpil aj niekdajší disident a bývalý predseda KDH a minister spravodlivosti Ján Čarnogurský.
"Srbsko je Kosovo", "Kosovo je Srbija" či "Bratia Srbi, Slováci sú s Vami" vyzývali protestujúci ľudia k návratu Kosova pod správu Srbska.
"Toto zhromaždenie je odsúdenie americkej politiky v tejto oblasti," povedal ČTK jeden z organizátorov zhromaždenia Peter Baďura, ktorý je zároveň tajomníkom Ústredného výboru Socialistického zväzu mladých. Baďurovi neprekážalo, že na míting prišli aj predstavitelia Slovenskej pospolitosti.
"Toto nie je nejaká ľavicová alebo pravicová demonštrácia, takže vítaní sú všetci," reagoval. Zároveň povedal, že organizátori mítingu sa zatiaľ vzdali myšlienky spustiť ohlásenú petíciu za vystúpenie Slovenska z NATO.
Dnešnému protestu predchádzali už dva skoršie mítingy, na ktorých vystupovali predovšetkým členovia pospolitosti. Bratislavské zhromaždenie na začiatku marca prišli podporiť stovky ľudí a aj vtedy sa na ňom zúčastnil Čarnogurský. O niekoľko dní neskôr bol míting aj v Banskej Bystrici. Sprevádzalo ho však daždivé počasie a zúčastnila sa na ňom len asi päťdesiatka študentov.
Osamostatnenie sa Kosova kritici v minulosti odmietali aj preto, že by ho údajne mohli nasledovať v snahách o odtrhnutie sa od existujúcich štátov ďalšie národnosti, napríklad aj maďarská žijúca na území Slovenska. Predstavitelia Strany maďarskej koalície (SMK) v minulosti opakovane odmietali, že by existovali snahy o odtrhnutie južných častí krajiny.
Kosovo, obývané väčšinou obyvateľmi albánskej národnosti, vyhlásilo svoju nezávislosť od Srbska v polovici februára. Zo šiestich slovenských parlamentných strán tento krok podporila len SMK.
Čarnogurský: Účasť na proteste je morálnou povinnosťou
Slovenská republika by nemala uznať nezávislosť Kosova. Pre TASR to dnes uviedol Ján Čarnogurský počas protestného zhromaždenia proti vyhláseniu nezávislosti Kosova.
Uznanie Kosova Slovenskom by podľa Čarnogurského bolo porušením uznesenia Národnej rady SR z minulého roka. Súčasné Kosovo navyše nemá na vyhlásenie nezávislosti morálne právo. A to z toho dôvodu, konštatoval, že jeho terajší vládcovia vyhnali srbskú menšinu.
Dodnes Srbsko eviduje približne 200.000 týchto utečencov, ktorým súčasné kosovské vládne orgány nedovolia vrátiť sa do svojich domovov. "Srbi, ktorí sa v Kosove udržali, musia chodiť do práce, školy či na polia iba v sprievode vojakov alebo ozbrojenej ochrany, inak by bol ohrozený ich život," povedal Čarnogurský.
Účasť na protestnom zhromaždení zdôvodnil ako morálnu povinnosť: "Srbi boli vždy na strane Slovenska aj Československa. Napríklad v období Mníchova v roku 1938 nikto okrem Srbov nezbieral dobrovoľníkov na pomoc Československu. Srbsko nás podporilo aj v roku 1968 pri okupácii armádami Varšavskej zmluvy."
Historických okolností by sa podľa jeho slov dalo uviesť viacej. Napríklad v roku 1848 srbské knieža poskytlo peniaze na zbrane pre Štúrových dobrovoľníkov.
Neskôr vo svojom prejave Čarnogurský predpovedal, že ak vývoj v Kosove bude pokračovať tak ako doteraz, povedie to najskôr k menšej vojne, ktorá sa bude rozširovať aj za jeho hranice: "Bude sa rozširovať tak, že ohrozí stabilitu Európy."
"Viacerí obyvatelia Bratislavy si možno myslia, že toto je nejaká extrémistická demonštrácia. Ale je to demonštrácia, ktorá chráni záujmy aj všetkých obyvateľov Bratislavy, Slovenska, Európy. A z tohto hľadiska my sme predvojom hnutia za mierovú Európu, ku ktorému sa neskôr pripoja ďalší ľudia a bude prevládajúcim v Európe," povedal Čarnogurský. V závere svojho prejavu vyzval na spravodlivosť, ktorá znamená to, že Kosovo zostáva súčasťou Srbska.
TASR