Bratislava. Systém zákonných a iných opatrení na kontrolu alkoholu patrí na Slovensku medzi sedem najprepracovanejších a najkvalitnejších v porovnaní s ďalšími členskými krajinami Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
Napriek tejto skutočnosti sa SR nachádza na 7. mieste v počte úmrtí na alkoholické ochorenia pečene - cirhózy v rámci EÚ.
Ako sa uvádza v správe o plnení úloh Národného akčného plánu pre problémy s alkoholom, ktorý je v pripomienkovom konaní, prijatie kvalitných systémových opatrení ešte nemusí priniesť pozitívne výstupy v praxi. Jedným z dôvodov je nedôslednosť ich aplikácie.
V materiáli sa konštatuje, že na Slovensku sú efektívne nastavené ceny alkoholických nápojov vo vzťahu ku kúpnej sile obyvateľstva. Na druhej strane sa v EÚ zaraďujeme k štátom s najväčším množstvom predajných miest a času predaja alkoholu.
"SR nepatrí medzi krajiny s optimálnymi opatreniami v oblasti kontroly a regulácie reklamy na alkohol," pripomína zároveň ministerstvo zdravotníctva.
Podľa údajov Štatistického úradu SR sa v roku 2006 vypilo na jedného obyvateľa 8,6 litra čistého alkoholu. Týmto sa Slovensko dostalo na 13. priečku v EÚ. V roku 1990 to bolo až 10,4 litra.
Denne pili liehoviny dve percentá dospelých a menej ako jedno percento mládeže, pivo osem percent dospelých a štyri percentá mladých ľudí. Od roku 1996 do roku 2006 sa zvýšil príležitostný konzum vína a piva, ale klesol počet pijúcich destiláty zo 72 na 67 percent. Počet abstinentov v dospelej populácii zostáva na úrovni piatich percent.
Negatívne trendy boli zaznamenané medzi školskou mládežou. Zvýšila sa frekvencia pitia dievčat, čím sa postupne začínajú vyrovnávať s chlapčenskou časťou populácie. Rovnako stúpajúci trend má nárazové pitie u školákov.
Ako vyplýva zo štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií, v roku 2006 sa v psychiatrickej ambulantnej starostlivosti liečilo 20 179 ľudí pre duševné problémy spôsobené alkoholom. Ministerstvo vnútra súčasne konštatuje, že uplynulý rok každú 20. dopravnú nehodu spôsobil vodič pod vplyvom alkoholu.
Vodič mal v krvi vyše 3,5 promile alkoholu
Policajti chytili v Trstenej vodiča, ktorému pri dychovej skúške namerali viac ako 3,5 promile alkoholu. Muž pri riskantnej jazde poškodil v sobotu päť osobných áut. ČTK o tom dnes informovala krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová.
Opitý štyridsaťtriročný vodič na sídlisku Západ v Trstenej podľa nej nezvládol riadenie, dostal šmyk a následne "zrámoval" autá zaparkované na okraji vozovky. Majiteľom vozidiel spôsobil škodu za najmenej 200 000 korún.
Vodič po nehode, pri ktorej sa nikto nezranil, nezastavil. Riskantnú jazdu ohlásili polícii okoloidúci chodci. Policajti opitého šoféra krátko na to chytili, poznamenala Balogová. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie za ohrozenie pod vplyvom návykovej látky, mužovi zadržali vodičský preukaz.
ČTK