Nitra 6. apríla (TASR) Prezidentka Medzinárodnej humanitárnej organizácie lekárov Helios, Slovenka Tatiana Horáková, chce navrhnúť lídrom Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC) výmenu seba za zadržiavanú francúzsko-kolumbijskú političku Ingrid Betancourtovú.
Dôvodom je zlý zdravotný stav Betancourtovej, ktorá je vážne chorá, má žltačku typu B. Bez transfúzie a údajne odporúčanej transplantácie pečene nemá šancu na prežitie. Bývalú kandidátku na post prezidentky s dvojitým kolumbijským i francúzskym občianstvom Betancourtovú zadržiavajú kolumbijskí rebeli ako rukojemníčku od roku 2002.
Horáková by mala spolu s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym odletieť do Bogoty a vyjednávať s vedením FARC. "Súčasne som sa obrátila aj na Medzinárodný Červený kríž so žiadosťou o spoluprácu. Mám pocit, že v poslednom období táto inštitúcia poľavila vo svojich aktivitách," uviedla pre TASR Horáková. So žiadosťou o pomoc pri záchrane zadržiavaných sa obrátila aj na generálneho tajomníka OSN. Osloviť chce aj členov slovenskej vlády.
Francúzsko po nedávnom zabití vodcu kolumbijských povstalcov Raúla Reyesa kolumbijskými bezpečnostnými zložkami stratilo kontakt, prostredníctvom ktorého vyjednávalo s únoscami o prepustení rukojemníkov.
Prezident Sarkozy si prepustenie Betancourtovej stanovil za prioritu. V stredu 2. apríla avizoval skoré začatie misie so zámerom dostať sa k političke. Deň predtým apeloval priamo na vodcu FARC Manuela Marulanda, aby ju prepustil, pretože jej hrozí smrť.
Prezidentka Medzinárodnej humanitárnej organizácie lekárov sa usilovala v predchádzajúcich dňoch o spojenie s lídrami FARC prostredníctvom venezuelského prezidenta Huga Cháveza, ktorý však tiež stratil kontakt na FARC.
Veliteľ FARC pre vonkajšie vzťahy Rodrigo Granda vo štvrtok 3. apríla uviedol, že jeho organizácia Betancourtovú neprepustí, pokiaľ nebude dosiahnutá dohoda o prepustení zadržiavaných členov FARC.
Medzinárodná humanitárna organizácia lekárov Helios so sídlom v Českej republike zatiaľ nemá na Slovensku vybudovanú národnú pobočku. "Napriek tomu spolupracujeme s viacerými slovenskými lekármi a pripravujeme dva projekty práve na Slovensku," uviedla Horáková.
Helios má záujem získať určité objekty za účelom dobudovania siete liečebných zariadení pre deti z krízových oblastí. "Máme vytypované objekty na samote, v prírode, kde by si deti zranené počas rôznych konfliktov doliečovali svoje zranenia," konštatovala Horáková. Organizácia súčasne plánuje vybudovať na Slovensku zásobovaciu základňu liekov a zdravotníckeho materiálu pre lekárske tímy pôsobiace v krízových oblastiach.