Bratislava 7. apríla (TASR) - Predmanželské zmluvy by na Slovensku mohli byť realitou už po roku 2010.
Manželia tak ešte pred sobášom môžu spísať zmluvu o tom, s akým majetkom vstúpil do manželstva ženích a s akým nevesta. Mnohí psychológovia považujú uzavretie predmanželských zmlúv za prejav zrelosti vzťahu. Inštitút zmlúv by mala upravovať novela Občianskeho zákonníka.
"Ministerstvo spravodlivosti SR plánuje predložiť vláde túto novelu v roku 2010. Následne ju musí ešte schváliť Národná rada SR," informovala TASR Jana Revayová z tlačového odboru MS. Uvažujú aj o tom, dodala, že manželské zmluvy bude možné uzavrieť aj počas manželstva kedykoľvek.
Sociologička Sylvia Porubänová predpokladá, že predmanželské zmluvy budú na Slovensku využívané. Nové spoločensko-ekonomické okolnosti, napríklad príjmová, majetková a sociálna nerovnosť, si takpovediac vynucujú určité istoty či garancie. "Spomínaný inštitút a s ním súvisiace právne kroky však nie sú pre našu spoločenskú realitu obvyklé, či zažité," myslí si. Mnoho párov si totiž za prioritu dáva romantickú lásku bez zmlúv.
"Na strane pozitív vidím transparentnosť a istotu, ktorá môže byť významná v období, keď romantické očakávania pominú," domnieva sa Porubänová. Za negatívum predmanželských zmlúv označila možný nátlak a podmieňovanie uzavretia manželstva nedôstojnými podmienkami, či zjavne nevýhodnými pre jedného z manželov.
Podpredsedníčka Výboru pre sociálne veci a bývanie NR SR za SDKÚ-DS Iveta Radičová vidí v inštitúte týchto zmlúv dobrú prevenciu pred zbytočnými konfliktami. "Predmanželské zmluvy vo vyspelých krajinách fungujú, manželia ich môžu a nemusia využiť, ale ak majú také potreby, mohla by tu byť aj táto možnosť," domnieva sa.
Psychologička Jana Porubcová sa pre TASR vyjadrila, že do poradní občas prichádzajú dvaja rozhádaní ľudia a je očividné, že jeden z nich svojím majetkom manipuluje partnera a dotiahne ho do stavu maximálnej závislosti. "V týchto prípadoch môže ísť o emociálne vydieranie, ktoré môže mať dosah aj na deti," upozornila. Uzavretie predmanželskej zmluvy má podľa nej opodstatnenie najmä v pároch, kde sú majetkové pomery partnerov výrazne rozdielne.
"Na druhej strane sú také páry, ktoré vstupujú do manželstva s rovnakým odrazovým mostíkom, teda že ich pomery sú porovnateľné," pokračovala Porubcová. To sú podľa jej slov dvojice, ktoré do manželstva idú bez toho, aby bolo pre nich podstatné rozmýšľať o uzavretí predmanželskej zmluvy. Za hlavné pozitívum zmlúv označila psychologička fakt, že ľudia vedia, s čím vstupujú do manželstva a vyhnú sa tak "porozvodovým ťahačkám o majetky".
V súčasnom právnom poriadku nie je upravený inštitút predmanželskej zmluvy. Platný Občiansky zákonník z roku 1964 umožňuje rozšírenie alebo zúženie bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Takáto dohoda si vyžaduje formu notárskej zápisnice. Do BSM patrí všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov počas trvania manželstva. Výnimkou sú veci, ktoré jeden z manželov získal dedičstvom alebo darovaním.
bh zll