Bratislava 7. apríla (TASR) - Je dobré, že predseda vlády SR Robert Fico si všíma fenomén chudoby, ktorý je hrozbou pre moderné demokracie. Na margo premiérových slov prezentovaných v sobotu 5. apríla na summite progresívnych lídrov v Londýne, to pre TASR uviedol predseda Republikovej rady ĽS-HZDS Marián Klenko.
Zároveň považuje kritiku opozície na premiérové slová, že sa chudoba začala objavovať v čase, keď sa ekonomika menila na trhovú, za neopodstatnenú.
"Otvorenie tejto témy na summite, kde politici diskutovali o celosvetových problémoch, je prirodzené. Problém chudoby reflektuje aj ĽS-HZDS, ktorá si rovnako uvedomuje riziká súčasnej spoločnosti. Prehliadanie chudoby tak, ako to robila bývalá vláda, neviedlo k riešeniu tohto problému, ale k zníženiu životnej úrovne časti obyvateľstva," vyhlásil Klenko.
Pokračoval, že na Slovensku sú novým fenoménom chudobní zamestnaní. "Ide o skupinu ľudí, ktorí majú prácu, ale ich príjem im sotva stačí na nevyhnutné prežitie. Experti dokonca hovoria o dvojtretinovej spoločnosti," podčiarkol. Podľa jeho slov to znamená, že jedna tretina občanov najvyspelejších krajín sveta v ekonomicky aktívnom veku bude trvalo bez práce, pričom na produkcii hodnôt sa budú podieľať len dve tretiny zamestnancov.
Robert Fico v Londýne označil za paradoxné, že to bola práve deregulácia, liberalizácia a privatizácia, ktorá na Slovensku viedla k prehĺbeniu regionálnych rozdielov, rozdielov medzi ľuďmi a k chudobe, ktorá nebola dlhé roky pred nástupom pravicovej vlády na Slovensku prítomná.
Podľa šéfa exekutívy je trh schopný vyprodukovať zdroje, ale nemá spôsobilosť spravodlivo prerozdeliť získané výnosy a rešpektovať solidaritu voči ľuďom, ktorí sa z objektívnych dôvodov nevedia o seba postarať.