Opozičná SDKÚ-DS chystá podľa jej bývalých potrestaných členov previerky v strane.
Dvanástich predstaviteľov SDKÚ v Bratislavskom kraji, ktorí kritizovali vedenie okolo Mikuláša Dzurindu, stranícky súd nedávno vylúčil z SDKÚ. Neskôr prezídium SDKÚ zrušilo aj všetky regionálne organizácie strany v kraji.
Kto je správny a kto nie
Jeden z vylúčených politikov a šéf bratislavského dopravného podniku Branislav Zahradník dnes tvrdil, že Dzurinda uvažuje o zmene stanov pre riešenie situácie v Bratislavskom kraji.
"Bude nevyhnutná preregistrácia členov cez previerkovú komisiu tak, aby (Dzurinda) mohol zistiť, ktorí sú tí správni členovia v Bratislave a ktorí nie," vyhlásil pred novinármi Zahradník. Dodal, že následne vedenie strany pravdepodobne menuje zmocnenca, ktorý bude vykonávať stranícky dohľad v Bratislavskom kraji.
Podpredseda SDKÚ Milan Hort nechcel dnešné vyhlásenie bývalých straníckych kolegov pre ČTK komentovať a zopakoval skoršie uznesenie SDKÚ o tom, že vnútorné problémy budú riešiť príslušné stranícke orgány.
Podľa expredsedu bratislavskej organizácie SDKÚ Valentína Mikuša sa proti rozhodnutiu rozpustiť štruktúry strany odvolalo 20 z 32 zväzov.
Na schválenie Lisabonskej zmluvy chýba päť hlasov
Medzi potrestanými členmi je aj poslanec parlamentu Martin Kuruc, ktorý dnes potvrdil, že v Národnej rade bude pôsobiť ako nezávislý a rozšíri tak rady poslancov bez straníckej príslušnosti na sedem.
O podporu časti nezávislých poslancov by sa mohla podľa niektorých úvah v médiách uchádzať koalícia pri hlasovaní o lisabonskej zmluve EÚ. Koalícii chýba na jej schválenie k potrebnej trojpätinovej ústavnej väčšine päť hlasov, prijatie dokumentu blokuje opozícia pre nesúhlas s návrhom tlačového zákona.
Kuruc dnes povedal, že spájanie mediálneho zákona so zmluvou EÚ nepovažuje za šťastné, zároveň však trvá na úprave kontroverznej predlohy. Stanovisko k hlasovaniu o zmluve chce zvážiť po prijatí zákona.
Vylúčení novú stranu nezaložia
SDKÚ-DS navrhla pôvodne potrestať celkovo štrnásť signatárov výzvy Nastal čas na zmenu, v ktorej kritici vyzývali na diskusiu o výmene vedenia strany. Jednu z kritičiek však súd nakoniec nepotrestal, keďže údajne svoj čin oľutovala, o ďalšom členovi súd v marci nerozhodoval, pretože bol hospitalizovaný. Vylúčeným členom už doručili rozhodnutie straníckeho súdu.
Starosta bratislavskej mestskej časti Staré Mesto Andrej Petrek sa neodvolá voči rozhodnutiu straníckeho súdu o jeho vylúčení. Písomné vyrozumenie dostal v piatok 4. apríla.
Petrek zotrvá na poste starostu aj po vylúčení z SDKÚ, stal sa ním na základe priamej voľby a z vôle občanov, informovala dnes TASR staromestská hovorkyňa Alena Kopřivová.
Petrek sa v ústrednej kancelárii strany vopred ospravedlnil z neúčasti na súde, ktorý bol 17. marca. Ospravedlnenie poslal na požiadanie príslušného útvaru strany faxom. "V ňom som uviedol, že mám zlé skúsenosti zo straníckych súdov už v minulosti, preto som ani neplánoval, že by som naň prišiel," uviedol Petrek pre TASR 19. marca. Petreka nezastupoval advokát väčšiny signatárov Dušan Repák.
Mikuš dnes povedal, že vylúčení členovia neplánujú založiť nový politický subjekt, ani nerokovali so žiadnou inou stranou. Tvrdil tiež, že potrestaní funkcionári, ktorí pôsobia v regionálnych a komunálnych zastupiteľstvách v Bratislavskom kraji, budú pôsobiť ako nezávislí poslanci. Podľa Mikuša signatárov podporujú aj niektorí členovia SDKÚ z iných krajov.