KOŠICE 7. apríla (SITA) -
Na výstavbu vynaložia približne osem miliónov korún, pričom byty budú stáť celkovo šesť miliónov. Jeden byt má dve izby, rozlohu 40 štvorcových metrov a základné hygienické vybavenie. Na výstavbu prispeje ministerstvo výstavby a regionálneho dotáciou až 80 percent, zvyšných dvadsať percent zaplatia Rómovia formou sporenia, práce a ETP. Výstavba potrvá 18 až 20 mesiacov. V Moldave žije okolo 1 600 Rómov.
Ako dnes na tlačovej besede v Košiciach informovala Slávka Mačáková z ETP, v Moldave spolu s mestom Moldava založili spoločnú neziskovú organizáciu, ktorá bude zabezpečovať výstavbu po ekonomickej a technickej stránke a súčasne bude spolupracovať s Rómami a pripravovať ich na bývanie v nových domoch. Ako uviedol Juraj Miškovič z mestského úradu, mesto prispeje na stavbu domov sumou okolo 1,2 milióna korún a ďalších takmer 350 000 korún dá na technickú infraštruktúru.
Ako uviedla Mačáková, do sporivého programu Splňme si svoj sen, ktorý ETP organizuje už rok, sa zapojilo vyše 160 rómskych rodín, ktoré si ukladajú na vlastnú vkladnú knižku vopred dohodnutú čiastku v lehote od šesť do 24 mesiacov. Ak to vydržia, ETP Slovensko im poskytne raz takú sumu. „Tieto prostriedky sú viazané na vopred konkrétne stanovený účel, napríklad na bývanie a jeho skvalitnenie,“ povedala Mačáková.
Poslanec obecného zastupiteľstva Dušan Slivka z Nálepkova, kde podobný systém bývania Rómov realizujú už od roku 1995, vysoko pozitívne hodnotil tento spôsob, ako aj zriadenie komunitného centra ETP Slovensko. „ Od roku 2005 sa stará osada zmenila na nepoznanie a Rómovia žijú v dôstojnejších podmienkach a dbajú o svoje bývanie. Rómovia vďaka programu sporenia Splňme si svoj sen a systému mikropôžičiek, ktorý organizuje ETP Slovensko, môžu skvalitňovať svoje bývanie, uhrádzať vzdelávanie a pod. Ako uviedla Zdenka Rabatinová z komunitného centra v Nálepkove, mikropôžičky využíva 87 miestnych Rómov a doložila, že sú minimálne problémy s úhradou. „Myslím si, že platia pravidelne aj preto, že sme s nimi v každodennom styku, ak potrebujú pomáhame im riešiť problémy,“ povedala Rabatinová. ETP Slovensko v spolupráci s obcou vytvorilo okolo 200 dočasných pracovných príležitostí a 50 Rómom našlo trvalú prácu. V Nálepkove žije okolo 1 200 Rómov. Mačáková dodala, že v ostatných regiónoch východného Slovenska využíva mikropôžičky ďalších 80 rómskych rodín.
Ako uviedla Mačáková, okrem toho ETP Slovensko pomáha Rómom, ktorí sa ocitli v hmotnej núdzi. Pomoc poskytla vyše 3000 núdznym Rómom narodeným pred koncom druhej svetovej vojny. Išlo napríklad o postele, piecky, hygienické potreby a lekárničky prvej pomoci. Do konca októbra by túto pomoc malo dostať ďalších 3 000 starých Rómov.
ETP Slovensko zriadilo na východe Slovenska 20 komunitných centier, v ktorých pracuje vyše 40 platených pracovníkov a ďalší odborníci, ktorí poskytujú Rómom najmä poradenské a konzultačné služby v sociálnej a právnej oblasti, no organizujú aj rôzne kultúrne a spoločenské aktivity. Ako uviedla Mačáková, o svojej činnosti informujú pri príležitosti Dňa Rómov, ktorý pripadá na 8. apríla.