Bratislava 7. apríla (TASR) - Neprijatie Lisabonskej zmluvy by bolo podľa prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča gólom do vlastnej bránky. Povedal to počas svojho vystúpenia v diskusnom fóre venovanom Lisabonskej zmluve na pôde Ekonomickej univerzity v Bratislave. "Nie som rád, že na Slovensku v súčasnej dobe je rozhodovanie o Lisabonskej zmluve predmetom sporov, ktoré so zmluvou nesúvisia," zdôraznila hlava štátu.
Prezident dodal, že je zlé, ak si v súčasnosti sami na Slovensku spochybňujeme potvrdenie tohto dokumentu. Ratifikácia Lisabonskej zmluvy je podľa neho viac ako dôležitá. "Lisabonská zmluva je symbolickým predelom medzi starou Európou a medzi dnešnou, integrovanou Európou," uviedla hlava štátu vo svojom príhovore.
Za zásadný a pre budúcnosť rozhodujúci považuje tento dokument aj podpredseda vlády Dušan Čaplovič. "Treba nastaviť nové pravidlá. Ak by sme po roku 2009 nenabehli na nový systém a výzvy, ktoré sú obsiahnuté v Lisabonskej reformnej zmluve, veľmi ťažko by fungovala Európska únia," zdôraznil. Podľa neho byť mimo Európy je tragédiou, naopak byť v Európe je víťazstvom. "Lisabonská zmluva pre SR vytvára pozitíva a kvalitné podmienky," zhrnul vo svojom vystúpení podpredseda vlády. Podotkol, že je potrebné v tejto oblasti čo najrýchlejšie konať, aby bola zmluva na Slovensku prijatá.
"Ak teda ratifikujeme všetci, to čo sme podpísali všetci, tieto zmluvy budú charakterizovať úniu na ďalšie desaťročia, nie navždy. Nie sú to ideálne zmluvy, ale sú to dôležité zmluvy v procese," konštatoval vo svojom príhovore eurokomisár pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež Ján Figeľ. "Ja som ideálnu zmluvu ani nevidel a pritom som hlavný vyjednávač," zdôraznil na margo Lisabonskej zmluvy. Počas vystúpenia eurokomisár spomenul príklad Malty, najmenšieho štátu únie, ktorý Lisabonskú zmluvu jednomyseľne ratifikoval. "Najmenší štát v únii a nebojí sa," podčiarkol Figeľ.
Ivan Gašparovič ocenil aj početnú prítomnosť študentov na fóre. "Vás čaká budúcnosť, keď budete rozhodovať aj v rámci tohto dokumentu, o ktorom dnes hovoríme," povedal študentom.
Prezident podľa svojich slov uvítal pozvanie rektora prísť osobne medzi študentov a hovoriť o otázkach a budúcnosti Slovenska.
Diskusné fórum Lisabonská zmluva - Zmluva pre Európu 21. storočia organizovali Informačná kancelária Európskeho parlamentu (EP) a Zastúpenie Európskej komisie (EK) v SR v spolupráci s Ekonomickou univerzitou v Bratislave.
Fóra sa zúčastnili aj poslankyne EP Anna Záborská a Irena Belohorská, vedúca Zastúpenia EK v SR Andrea Elscheková-Matisová a riaditeľ Informačnej kancelárie EP na Slovensku Róbert Hajšel.