BRATISLAVA 8. apríla (SITA) - Každé dieťa má právo na otca a matku, ktorí napĺňajú jeho psychologické a vývinové potreby. Pre agentúru SITA to povedal Jozef Mikloško, predseda Spoločnosti priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar.
Reagoval tak na slová Hany Fábry z občianskeho združenia Občan a demokracia, ktorá si myslí, že slovenské homosexuálne páry by mali mať možnosť adoptovať deti, a to aj z detských domovov. Mikloško uviedol, že homosexuálny pár nie je schopný naplniť spomínané potreby dieťaťa.
Adopcia dieťaťa je podľa jeho slov "v prvom rade odpoveďou na potrebu a právo dieťaťa vyrastať v rodine". Zároveň dodal, že adopcia homosexuálnym párom dieťaťu právo na otca a matku definitívne odoberá. "Vychádzajúc z týchto predpokladov sme zásadne proti adopciám detí homosexuálnymi pármi, keďže nie sú v najlepšom záujme dieťaťa," skonštatoval.
Možnosť adopcie dieťaťa iným než heterosexuálnym párom majú v Európe napríklad Belgičania, Dáni, Španieli či Švédi.
Premiér Robert Fico koncom februára avizoval, že ľudské práva gejov a lesieb, a možnosti odstraňovania diskriminácie párov rovnakého pohlavia, nie sú témou dňa pre súčasnú vládu. "Máme úplne iné priority, toto nie je téma, ktorou by sa slovenská vláda mala do konca volebného obdobia zaoberať. Takto reagoval Fico na výzvu európskych socialistov, ktorí by privítali, keby aj strana Smer-SD aktívne podporovala prijatie legislatívnej úpravy životného partnerstva dvoch osôb rovnakého pohlavia na Slovensku.