PEZINOK 8. apríla (SITA) - Oddelenými výsluchmi pokračuje hlavné pojednávanie s 26-členným prevádzačským gangom Vladimíra T. a spol. na Špeciálnom súde (ŠS) v Pezinku. Senát na začiatku pojednávania súhlasil s návrhom štvorice obžalovaných, aby sa pojednávalo v ich neprítomnosti. Ich výpovede z prípravného konania tak budú len prečítané.
Prvý z vypočutých bol občan Vietnamu, ktorý vo svojej výpovedi opísal, ako pomáhal "príbuzným" svojho kamaráta. To, že ide o emigrantov netušil. Mal pre nich zabezpečiť ubytovanie. Tam sa spoznal s ďalším z obžalovaných Milanom B. Okrem neho pozná ešte troch zo skupiny. "Som nevinný a žiadam aby ma súd oslobodil," povedal.
V pondelok senát vylúčil tri osoby, ktoré sa na pojednávanie nedostavili a ani sa neospravedlnili, na samostatné konanie. Obžalovaní a prokurátor odmietli aj dohodu o vine a treste.
Dvadsaťšesť páchateľov je obžalovaných z nedovoleného prekročenia štátnej hranice, založenia a podporovania zločineckej a teroristickej skupiny. Jeden z nich je obžalovaný aj za nedovolenú výrobu a držbu omamnej a psychotropnej látky. Za trestný čin nedovoleného prekročenia štátnej hranice im hrozí trest od osem do 12 rokov.
Minulotýždňové pojednávanie, ktoré trvalo len dve hodiny, predsedníčka senátu prerušila pre neúčasť viac ako polovice obžalovaných. Zároveň upozornila obhajcov, aby zabezpečili účasť svojich mandantov, v opačnom prípade bude na nich vydaný zatykač. Zo skupiny, ktorú tvoria dvaja občania Číny, jeden Vietnamec a Slováci, sa dostavila len polovica. Vladimír T. sa listom ospravedlnil a požiadal o pojednávanie v neprítomnosti, pretože je na školení vo Veľkej Británii. "Pripravujem sa na svoju novú pracovnú príležitosť," uviedol v liste. Dvaja z obžalovaných neprišli a ani neposlali ospravedlnenie. Ich obhajca povedal, že mu jeden z bratov v pondelok telefonoval, že sú v Nemecku, kde majú prácu. Predsedníčka senátu zdôraznila, že súd preverí všetky doručené ospravedlnenia o práceneschopnosti a vyzvala aj obhajcov ďalších dvoch obžalovaných, aby určite zabezpečili ich účasť, pretože je nevyhnutné, aby sa zúčastňovali na pojednávaní.
Na čele údajnej zločineckej skupiny stál občan Číny, ktorý medzi 26 obžalovanými nie je. Podľa prokurátora "počas maximálnej povolenej lehoty väzby sa nepodarilo ukončiť vyšetrovanie a hlavný organizátor bol vyhostený do Číny, preto bude riešený v osobitnom konaní". Na Slovensko má zákaz vstupu do roku 2009.
Hlavný organizátor podľa obžaloby od júla 2003 až do februára 2004 organizačne zabezpečoval a prostredníctvom ďalších členov zločineckej skupiny riadil nelegálne prechody migrantov z Ázie, prevažne z Číny, z územia Slovenskej republiky do Rakúska a ďalej do Talianska, prípadne iných krajín EÚ. Za organizovanie a zabezpečenie nelegálneho prechodu inkasovali za jedného migranta približne 3 000 až 3 500 USD. Celkovo sa tak obohatili o viac ako päť miliónov korún.
Prokurátor si myslí, že tento proces je dôkazom dobrej práce polície. "Polícii sa podarilo úspešne do zločineckej skupiny infiltrovať agenta. Pôsobil v nej šesť mesiacov a získal si dôveru aj hlavného organizátora," povedal vo februári na verejnom zasadnutí.