Bratislava 8. apríla (TASR) Právo žiadať odpoveď alebo opravu by mali mať osoby dotknuté nepravdivými, neúplnými, nepresnými alebo pravdu skresľujúcimi tvrdeniami.
Odpoveď alebo opravu by mali noviny a agentúry uverejniť na rovnakom mieste a rovnakým písmom, ako bolo uverejnené namietané skutkové tvrdenie s výslovným označením oprava, odpoveď. Navrhuje to poslankyňa za SMK Ágnes Biró v pozmeňujúcom návrhu k tlačovému zákonu, ktorý dnes v druhom čítaní prerokúva parlament. Podľa predkladaného textu tlačového zákona sa o odpoveď možno uchádzať aj v prípade pravdivého tvrdenia.
Právo na odpoveď a opravu by sa podľa Biró malo zlúčiť do jedného inštitútu, aby nedochádzalo k duplicite a dotknutí nežiadali zároveň o uverejnenie opravy aj odpovede, ale buď opravy, alebo odpovede. Odpoveď musí byť rozsahom primeraná namietanému skutkovému tvrdeniu a ak je namietaná jeho časť, tak tejto časti. O opravu alebo odpoveď by sa žiadateľ mal písomne uchádzať do 60 dní od vydania napadnutého spravodajstva. Vydavateľ, respektíve agentúry by odpoveď alebo opravu mali zverejniť do ôsmich dní od jej doručenia, respektíve v najbližšom vydaní periodickej tlače po prijatí doručenia, a to na rovnakom mieste a rovnakým písmom, ako bolo uverejnené namietané skutkové tvrdenie s výslovným označením oprava, odpoveď. Uverejnenie odpovede, respektíve opravy by mohli v špecifických prípadoch médiá odmietnuť, napríklad ak napádané skutkové tvrdenie je citáciou tvrdenia tretej osoby určenej pre verejnosť alebo jeho pravdivou interpretáciou a ako také bolo označené alebo prezentované.
Biró rovnako navrhuje, aby sa povinnosť ochrany zdroja zmenila na právo ochrany zdroja. Vypustiť by sa mal paragraf šesť bod jeden, čo navrhuje aj samotná koalícia. Ten upravoval, že periodická tlač nesmie obsahovať informácie, ktorými sa propaguje vojna, kruté a neľudské zaobchádzanie, drogy, omamné a psychotropné látky. Ministerstvo kultúry za porušenie týchto ustanovení malo mať možnosť udeľovania pokút.
Korekcie poslankyňa za SMK odôvodňuje pripomienkami OBSE k návrhu tlačového zákona. Zdôraznila, že nová právna norma by mala predstavovať rozumnú rovnováhu medzi slobodou tlače, politickou mocou a občanmi. Odmietla akékoľvek snahy o zasahovanie do slobody prejavu ako takého. Za tristné považuje, ak sa dnes hovorí o tom, či tu nie je príliš veľa slobody prejavu, čo podľa nej neguje podstatu demokracie. Nemyslela by si, že sloboda médií a nezávislosť tlače na Slovensku bude aj po 20 rokoch stále taká krehká a zraniteľná.