BRATISLAVA. Na rómsku problematiku na Slovensku sa dvadsať rokov absolútne rezignovalo. Povedal to podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič na európskej konferencii, ktorá sa konala v Bratislave pri príležitosti dnešného Dňa Rómov.
"Niektorí ľudia vôbec nemajú pracovné návyky, zničili sme jednu generáciu," dodal. Tak ako trvalo dvadsať rokov, aby sme zlikvidovali jednu generáciu, potrebujeme najmenej dvadsať rokov na to, aby sa ďalšia generácia Rómov zmenila, aby mala šancu uplatniť sa na trhu práce a aby boli Rómovia hrdí na to, že sú Rómovia, povedal ďalej Čaplovič.
Jediné, čo možno urobiť, je podľa neho vytvoriť podmienky, aby generácia, ktorá príde, mohla navštevovať školy adekvátne dnešnej dobe, aby sa rómske deti mohli učiť preto, aby boli v dospelosti zamestnané.
Ako pozitívny príklad uviedol prácu učiteľov na základnej škole v Jasove v Košickom okrese, ktorá je podľa neho na takej dobrej úrovni, že ju navštevujú aj nerómske deti. Absolventi tejto základnej školy sa umiestňujú v odborných školách, tvrdí Čaplovič.
"Majú vzdelanie, sú talentovaní, komunikatívni a to len preto, že riaditeľka školy je manažérka a starosta mal záujem o to, aby peniaze, ktoré boli škole poskytnuté, školu zmenili."
Na margo predškolskej dochádzky Čaplovič uviedol, že je preňho "alfou a omegou." Aké podmienky vzdelávania vytvoríme pre troj až šesťročné deti, taká bude budúca generácia, myslí si Čaplovič. Bojuje za povinnú zaškolenosť päťročných detí, pričom deti z horšieho sociálneho prostredia by mali byť zaškolené už ako štvorročné. Takisto by sa mal počet žiakov v triede znižovať, čo už v školskom zákone je navrhnuté.
Ako ďalej uviedol, výraznejšiu podporu potrebuje odborné vzdelávanie v regiónoch, ktoré potrebujú kvalitných remeselníkov. "Treba začať rázne konať a podporovať tých, ktorí pomoc Rómom vnímajú ako poslanie", skonštatoval.
V júni vyhlásia štandardizáciu rómskeho jazyka
V júni bude vyhlásená štandardizácia rómskeho jazyka. Sľúbila to dnes splnomocnenkyňa vlády SR pre rómsku komunitu Anina Botošová na európskej konferencii, ktorá sa konala v Bratislave pri príležitosti dnešného Dňa Rómov.
"Už to veľmi potrebujeme", uviedla a dodala, že hlavným dôvodom bolo najmä spracúvanie učebníc. "Stále hovoríme, že rómsky jazyk nie je jednotný, ale rómsky jazyk sa používa, len ho potrebujeme oficiálne vyhlásiť," spresnila Botošová.
Na dnešnej konferencii takisto uviedla, že Rada Európy si začína uvedomovať potrebu samostatného vzdelávania pre Rómov. Rómovia podľa nej potrebujú špecifický prístup. "Mali by sme prijať také opatrenia, ktoré budú opatreniami v jednotlivých krajinách, čiže ušité na mieru", zdôraznila Botošová.
Komisár Rady Európy: Problémom Rómov je nepravidelná školská dochádzka
Medzi najväčšie problémy vo vzdelávaní Rómov patrí nepravidelná školská dochádzka a zaraďovanie mentálne zdravých detí do špeciálnych škôl. Na dvojdňovej konferencii Vzdelávanie a výchova rómskych detí a mládeže to povedal komisár Rady Európy (RE) pre ľudské práva Thomas Hammarberg.
"Veľa rómskych detí navštevuje špeciálne školy, aj keď nie sú mentálne postihnuté," podčiarkol Hammarberg. Zároveň dodal, že predškolské vzdelávanie detí by napomohlo ich lepšej príprave na ďalšiu školskú dochádzku. Rómovia sú podľa neho pozadu v bývaní, vzdelávaní, hygiene a nemajú dostatočné politické zastúpenie. "Jeden problém vedie k ďalšiemu, je to reťazová reakcia," dodal.
Podľa splnomocnenkyne vlády pre rómske otázky Aniny Botošovej má majoritná spoločnosť voči Rómom averziu, čo spôsobuje, že sa otvorene nehlásia k svojmu etniku. "Boja sa stigmatizácie," dodala a zároveň zopakovala, že v súčasnosti Slovensko bojuje s nedostatkom etnických dát o Rómoch. Botošová tiež podotkla, že na Slovensku neexistuje politická platforma, ktorá by dostatočne reflektovala problémy Rómov.
Závislosť medzi intelektuálnymi a materiálnymi hodnotami Rómov a školskou dochádzkou vidí výskumný pracovník Hristo Kyuchukov z bulharskej Univerzity Veliko Tarnovo. Ako vysvetlil, deti, ktorých rodičia sú orientovaní na materiálne hodnoty, zväčša do školy nechodia pravidelne. "Samozrejme platí, že ak je vzdelaný rodič, s veľkou pravdepodobnosťou bude vzdelané aj jeho dieťa," dodal.
Komisár Hammarberg pricestoval na Slovensko v pondelok. Počas svojej návštevy Plaveckého Štvrtku sa stretol s rómskou komunitou, starostom a učiteľmi.
Prírastok počtu Rómov sa zastaví v roku 2035
Podľa odhadu Výskumného demografického centra pri Infostate žilo ku koncu roku 2001 na Slovensku približne 380 tisíc Rómov. Podľa prognózy rómskeho obyvateľstva do roku 2025 sa bude počet Rómov na Slovensku zvyšovať, aj keď tempo rastu sa postupne spomalí.
S najväčšou pravdepodobnosťou bude v roku 2025 žiť na Slovensku približne 520 tisíc Rómov, čo predstavuje oproti súčasnosti prírastok zhruba 140 tisíc osôb (37 percent). Podiel Rómov v populácii SR by sa tak zvýšil zo súčasných 7,2 na 9,6 percenta v roku 2025.
Vo vysokom (menej pravdepodobnom) variante sa predpokladá, že počet Rómov presiahne do roku 2025 hranicu 530 tisíc, čo by znamenalo nárast o 39,5 percenta oproti súčasnému.
So zastavením prírastku rómskeho obyvateľstva v SR možno podľa demografického centra počítať až po roku 2035. V tom období by mal podiel Rómov na celkovej populácii dosiahnuť zhruba 11 percent.