BRATISLAVA 8. apríla (SITA) - Takmer hodinu trvala beseda prezidenta SR Ivana Gašparoviča so študentmi bratislavského Gymnázia Jána Papánka na Vazovovej ulici. Prezident Gašparovič, ktorý dnes na pozvanie riaditeľky tohto gymnázia Gabriely Dorňákovej, prišiel medzi jeho pedagógov i študentov, bol veľmi rád, že študenti prejavili záujem o všetko, čím naša spoločnosť a politika v súčasnosti žije. Dôkazom jeho konštatovania je fakt, že študenti sa pýtali nie iba na budúce hlasovanie v parlamente o Lisabonskej zmluve, respektíve o novom tlačovom zákone, ale aj o chystanej školskej reforme, o voľbe prezidenta na Slovensku i v USA, ako aj o právach a povinnostiach budúcich voličov. Študenti sa prezidenta pýtali aj na jeho pocity, ktoré prežíval pri zvolení za hlavu štátu, aj na pocity zo zodpovednosti za osud krajiny, na čele ktorej stojí. Mladých hostiteľov z Vazovovej zaujímal dokonca aj postoj prezidenta republiky k interrupciám a k vedeckým pokusom na embryách, či k vplyvu nadnárodných korporácií a spoločnosti na chod svetovej i slovenskej politiky. Prezident sa nevyhol ani otázke o dlhoročnom úniku mozgov zo Slovenska a nechýbala ani otázka o Maďarskej garde, ktorej rady sa v Maďarsku postupne rozrastajú.
Aby sa účastníkom besedy lepšie diskutovalo, študenti vzácnej návšteve najskôr predviedli ukážku z debatného krúžku, kde si už pomaly desaťročie zdokonaľujú svoju rétoriku, pohotovosť a schopnosť správne argumentovať. Prezidenta táto ukážka natoľko zaujala, že poukázaním práve na ňu začal svoj príhovor k študentom.
"Vaše aktivity, ktorými ste sa prezentovali na začiatku nášho stretnutia, dokazujú, že máte záujem nie iba o seba, o svoju budúcnosť, ale aj o dianie okolo seba, o život, ktorý žijete i o vaše budúce povolania, na ktoré sa na tejto škole chystáte," povedal Gašparovič účastníkom stretnutia v školskej telocvični. "Gymnázium to je správna škola. Keď sa ma novinári pýtajú, ktorá slovenská univerzita je najťažšia, vždy im odpovedám, že gymnázium. Keď ma chcú opraviť, oponujem, že najťažšou univerzitou je gymnázium. Pretože to je prvý, ale najťažší krok do života. Lebo ak uspejete na gymnáziu, tak som presvedčený, že nie je na Slovensku univerzita, ktorú by ste nezvládli. Pretože na tej vysokej škole, na ktorú sa prihlásite, si vyberiete predsa odbor, ktorý je vám blízky, ktorý chcete študovať."
Ako v súvislosti s dnešnou návštevou bratislavskej strednej školy povedal hovorca prezidenta Marek Trubač, prvý muž Slovenska sa už dávnejšie rozhodol, že pre lepšie poznanie aktuálnej situácie v slovenskom školstve postupne navštívi niekoľko vzdelávacích inštitúcií. Chce sa tak oboznámiť s podmienkami, v ktorých sa žiaci a študenti pripravujú do života. Ako dlhoročný pedagóg a dieťa z učiteľskej rodiny chce nazbierať čerstvé poznatky, ktoré by sa mohli premietnuť do chystaného nového školského zákona. Preto 4. marca prijal vo svojom sídle ministra školstva Jána Mikolaja, riaditeľov materských, základných, stredných škôl, gymnázií a učňovských škôl. Spolu s odborníkmi z praxe skladali komplexný podklad pre potrebnú školskú reformu. Podľa prezidenta Gašparoviča učiteľský stav nie je v našej spoločnosti docenený nielen finančne, ale ani morálne. "Každý minister školstva od roku 1990 prišiel s návrhom reformovať školstvo, no spomínaná reforma prebieha veľmi pomaly. Mnohokrát v minulosti dokonca zastala na polceste. Preto teraz chceme urobiť všetko pre to, aby nová školská reforma naozaj vstúpila do života. Aj keď učitelia nás často upozorňujú, že pre vypracovanie nového školského zákona je veľmi málo času. Je to však reforma, ktorá bude v školstve fungovať najbližších šesť rokov. Ak v nej budú nedostatky, budeme ich odstraňovať postupne - podľa poznatkov z praxe," povedal prezident v súvislosti s chystanou školskou reformou.