BRATISLAVA. Koaličné úvahy o referende o lisabonskej zmluve EÚ majú len vyvíjať tlak na opozíciu v spore o tlačový zákon. Tvrdia to opoziční politici oslovení ČTK. V prípade vypísania referenda by podľa nich hrozilo, že nebude úspešné pre nízku účasť voličov. Tým by sa zmarili snahy ratifikovať lisabonskú zmluvu v celej únii. Väčšina opozície podporu reformnej zmluvy podmieňuje zmenami návrhu tlačového zákona, ktorý podľa nej ohrozuje slobodu tlače.
"Smer a premiér (Robert Fico) je v úzkych a hľadá východiská ako vycúvať (...). Toto používa ako nátlak na opozíciu," povedal ČTK šéf poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš. "Má to slúžiť iba k tomu, aby takýmto spôsobom vydierali opozíciu," doplnil ho Gyula Bárdos z SMK.
Predstavitelia vládnej koalície vrátane premiéra Fica niekoľkokrát vyhlásili, že v tlačovom zákone opozícii neustúpia. Možnosť vypísania plebiscitu o lisabonskej zmluve, ktorá má priniesť rozsiahle zmeny vo fungovaní EÚ, v krajnom prípade pripustil podpredseda parlamentu a vládneho Smeru-SD Miroslav Číž.
"My sme deklarovali, že koalícia neustúpi vydieračskej politike," povedala dnes ČTK podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. Referendum podobne ako Číž označila za prípustné v prípade stroskotania dohody medzi politickými tábormi. "Tou jedinou možnosťou v rámci ústavy vychádza práve referendum," poznamenala.
Podpredseda tretej koaličnej strany ĽS-HZDS Milan Urbáni bol pri úvahách o referende opatrnejší. "Je to posledná možnosť a treba povedať aj veľmi riziková. My ju nepripúšťame," povedal ČTK.
Z parlamentných strán by ako jediné privítalo referendum o lisabonskej zmluve opozičné KDH, ktoré zmluvu odmieta, a tiež jeho bývalí poslanci okolo Vladimíra Palka. "Spôsob jej schvaľovania formou referenda KDH podporuje," povedal Brocka ČTK. Aj Brocka však vyhlásil, že vyjadrenia koaličných politikov o referende sú len nátlakom na opozíciu.
Ak by politici rozhodli o vypísaní referenda, do schvaľovania zmluvy by to v EÚ prinieslo ďalšiu neistotu. Predošlý návrh ústavnej zmluvy skrachoval v roku 2005 práve na ľudových hlasovaniach vo Francúzsku a Holandsku. Tentoraz je referendum naplánované napríklad v Írsku. V susednom Poľsku referendom pohrozil úrad tamojšieho premiéra Donalda Tuska, dokument však nakoniec nedávno odsúhlasili poslanci v parlamente.
kbp pto prl