BRATISLAVA. Poslanci budú aj naďalej chránení pred stíhaním za trestné činy. Predseda Národnej rady a podpredseda vládneho Smeru-SD Pavol Paška dnes stiahol svoj návrh na zrušenie poslaneckej imunity po tom, ako poslanci z koalície aj opozície hlasovanie o tomto bode niekoľkokrát zablokovali.
Do hlasovania v prvom čítaní sa nezapojili poslanci menších vládnych strán SNS a ĽS-HZDS, ako aj opozičných SDKÚ-DS a SMK. Parlament nedokázal o imunite rozhodnúť ani v piatok.
"Je evidentné, že návrh, ktorý som predložil, nemá v Národnej rade naprieč politickým spektrom podporu," odôvodnil Paška svoj postup.
Podobné snahy o zúženie imunity ani v minulosti nenašli podporu v parlamente, najnovší Paškov návrh odmietli aj koaliční partneri Smeru-SD.
V súčasnosti možno poslanca trestne stíhať len so súhlasom parlamentu. Vôbec však nie je možné stíhať zákonodarcu za výroky prednesené v Národnej rade a za hlasovanie. Paška navrhol, aby poslanci od septembra tohto roku prišli o tieto výsady.
Šéf parlamentu už vo februári tohto roku neuspel ani s návrhom na čiastočné zúženie imunity, ktorá by umožnila poslancov stíhať za priestupky. Úprava poslaneckej imunity si vyžaduje zmenu ústavy, za návrh tak musí hlasovať najmenej 90 z celkového počtu 150 poslancov.
fab prl