BRATISLAVA. Vládni poslanci ani v záverečnej fáze rokovania o spornom návrhu tlačového zákona neprišli so zásadnými pozmeňovacími návrhmi. Naďalej tak hrozí, že opozícia bude pre nesúhlas s vládnym zákonom bojkotovať reformnú zmluvu EÚ. Rozprava bude pokračovať v stredu, kedy by sa mohlo o predlohe aj definitívne hlasovať.
Koalícia na čele so Smerom-SD premiéra Roberta Fica zatiaľ pripustila len drobnejšie úpravy predlohy, ktoré sú podľa opozície nedostatočné. Vládni politici už skôr vyhlasovali, že významnejšie zmeny nechystajú. V texte tak zostáva jedno z najspornejších ustanovení, podľa ktorého by mali mať redakcie povinnosť uverejňovať odpovede dotknutých strán aj na pravdivé články. To by podľa opozície mohli politici zneužívať na uverejňovanie svojich názorov v médiách bez oponentúry.
V prvý deň rozpravy o zákone predložili návrhy na zmenu len dvaja koaliční poslanci. Rafael Rafaj zo SNS navrhol úpravu povinnosti novinárov chrániť zdroj svojich informácií. Podobný návrh dal aj Ján Senko zo Smeru-SD, ktorý okrem toho navrhol upustiť od povinnosti redakcii uverejňovať opravy s rovnako veľkým nadpisom ako bol chybný článok.
Výraznejšie pozmeňovacie návrhy naopak predložila opozícia. V stredu sa o zákone očakáva ešte dlhá diskusia, v závere dnešného rokovania sa do rozpravy prihlásilo ešte 15 poslancov.
Od konečnej podoby tlačového zákona pravdepodobne závisí aj budúcnosť reformnej zmluvy o EÚ, ktorá má meniť pravidlá fungovania rozšírenej únie. Opozícia totiž svoju podporu lisabonskej zmluve podmieňuje schválením aspoň časti jej pripomienok k návrhu tlačového zákona. Zmluva však môže vstúpiť do platnosti až po tom, čo ju ratifikujú všetky členské štáty.
kbp prl