BRATISLAVA 9. apríla (SITA) - Prísnejšie tresty za týranie zvierat navrhuje v novele Trestného zákona Ministerstvo spravodlivosti SR. Okrem zmien trestných sadzieb pri týraní zvierat rezort v návrhu zavádza postih aj na "psie zápasy". Novelu dnes posúdi vláda. Ministerstvo navrhuje zvýšenie hornej hranice základnej trestnej sadzby z jedného roka na dva roky. Postihy sa týkajú tých, ktorí týrajú zviera krutým alebo surovým spôsobom - vystavia zviera mimoriadnym fyzickým útrapám a bolesti, zviera utýrajú, respektíve zviera týrajú a takéhoto alebo podobného skutku sa dopustili už skôr a boli zaň postihnutí v rámci priestupkového konania alebo odsúdení v rámci trestného konania. Zároveň rezort navrhuje zaviesť trestnosť cvičenia alebo skúšania zvierat na iných zvieratách. Postih sa týka práve psích zápasov. Pri spáchaní takéhoto činu môže byť páchateľ postihnutý až päťročným trestom.
Vláda posúdi aj novelu Trestného poriadku. Medzi najvýznamnejšie zmeny patrí rozšírenie pôsobnosti samosudcu a zúženie senátneho rozhodovania len na prípady obzvlášť závažných zločinov. Upresňujú sa ustanovenia o hlavnom pojednávaní súdu, ako aj ustanovenia o odvolacom konaní a dovolacom konaní. Opätovne sa zavádza inštitút sťažnosti pre porušenie zákona vo veciach, ktoré boli právoplatne rozhodnuté do 31. decembra 2005. Jednou z častí tohto návrhu je úprava priebehu konania po začatí trestného stíhania „vo veci“, kde sa vytvára tlak na nepredlžovanie prípravného konania pokiaľ neprinieslo v reálnom čase dostatočné podklady pre stíhanie konkrétnej osoby. Z Trestného poriadku by sa mal odstrániť zákaz nahradenia väzby zárukami v prípade kolúznej väzby tak, aby bol dodržaný Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Pri zadržaní sa vyjadruje princíp, že osoba má byť čo najrýchlejšie odovzdaná súdu alebo prepustená na slobodu. Navrhuje sa vypustiť možnosť úplného a bezpodmienečného zastavenia trestného stíhania voči spolupracujúcej osobe prokurátorom pri zachovaní možnosti podmienečného zastavenia trestného stíhania takejto osoby. Návrh upravuje použitie agenta – provokatéra. Podľa ministerstva "nemá význam mať uzákonenú možnosť navádzať niekoho na trestný čin zo strany štátu, keď Špeciálny súd jednoducho odmietol na základe judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva uznať za vinného policajta, ktorého vyprovokoval štát k zobratiu úplatku."
Vláda sa bude zaoberať aj návrhom novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii. Cieľom návrhu je umožniť kolektívne uspokojenie veriteľov dlžníka, ktorý je v úpadku, a to speňažením jeho majetku alebo vyriešením jeho majetkových pomerov iným spôsobom prijateľným pre veriteľov.