Trenčín 9. apríla (TASR) - Mesto Trenčín dalo neplatičom nájomného z Kasárenskej ulice opäť šancu vyrovnať svoje dlhy za dlhodobé neplatenie nájmu mimosúdnou cestou. Napriek tomu, že v novembri tvrdilo, že s týmito ľuďmi stratilo trpezlivosť, v uplynulých dňoch stiahlo z okresného súdu väčšinu návrhov na vypratanie z ich náhradného ubytovania v unimobunkách. Časť neplatičov novú šancu uvítalo, niektorí sa však bránia, že neplatia pre zlé životné podmienky, ktoré v unimobunkách majú.
Silvia Marčáková zdôvodnila svoje neplatenie nájmu tým, že má choré deti a v ubytovni, do ktorej ju mesto umiestnilo, je veľa plesne. "Som neplatička, ale peniaze mám odložené. Žiadala som od mesta náhradu s tým, že potom, ako ju dostanem, dlh zaplatím. Nechceli sa so mnou o tom ani rozprávať. Povedali mi, že ma tu nechajú ešte mesiac a pokiaľ nezaplatím, mám ísť preč," zdôraznila Marčáková. Dodala, že aj keby zaplatila, aj tak zostane iba v plesni a to už nechce.
"Bola tu sociálka aj hygienici a povedali, že v tomto prípade je nutná okamžitá náhrada bytu. Dva roky ju vodia za nos. Hádam nemá platiť pleseň," zdôraznil Marčákovej priateľ Miroslav Šimko. "Dom na Železničnej splácam a nemám žiadne problémy s mestom. Mám dohodnutý splátkový kalendár. Keď bola takáto možnosť, mal tam ísť každý. Sľúbili nám aj nové byty. Tu by sme mali zostať do roku 2011," povedala Jana Kotlárová.
Katarína Mrázová z Útvaru právneho a matriky mesta Trenčín uviedla, že potom, ako boli na okresný súd podané návrhy na vypratanie, jednotliví ľudia sa začali domáhať možností predĺženia zmlúv. Chceli sa zachrániť predtým, aby boli vyprataní a zostali bez prístrešia. "Mesto na tieto ich požiadavky reagovalo kladne s tým, že ak sa zaviažu splácať svoje staré dlhy z minulosti, tak im budú predĺžené zmluvy o ubytovaní na dobu šiestich mesiacov," vysvetlila Mrázová. Garancia splácania je u každej rodiny individuálna. "Každá rodina má inú výšku nedoplatkov, a preto sa snažíme prihliadať na možnosti a schopnosti jednotlivých dlžníkov."
Mrázová ďalej potvrdila, že mesto s neplatičmi ešte stále rieši nedoplatky, ktoré majú títo obyvatelia zo svojho predchádzajúceho bydliska na Železničnej ulici. Výška dlhu voči mestu predstavuje čiastku 130.000 Sk (4012.96 eur).
Obyvateľom na Kasárenskej ulici, ktorí za svoje bývanie platia, sa však postup mesta nepáči. "Nedal by som im žiadnu šancu. Je to nespravodlivé, lebo niekto platí a niekto neplatí. Ja by som ich dal na ulicu. Je to tu všetko zdemolované, je to katastrofa," zdôraznil Anton Pražienka.
Ak však neplatiči opätovne porušia dohodu s mestom, Mrázová tvrdí, že tentokrát už mesto zakročí. "V prípade, že dôjde k neplneniu týchto dohôd, mesto už s týmito ľuďmi nebude mať ďalšie strpenie a bude postupovať veľmi rázne," zdôraznila Mrázová. Podľa jej slov po ukončení zmluvy, ktorá je na dobu určitú, budú musieť svoje obydlia opustiť bez toho, aby im mesto ponúklo náhradné ubytovanie.
Mesto Trenčín vysťahovalo neplatičov z rozpadajúceho sa domu na Železničnej ulíc na jar 2005. Prevažne rómski neplatiči tak skončili v unimobunkách na Kasárenskej ulici v Zámostí. Na Okresný súd v Trenčíne mesto doručilo šesť žalôb na vypratanie ubytovacieho zariadenia. "Okresný súd zatiaľ pojednával v dvoch prípadoch. V jednom prípade bolo pojednávanie odročené na neurčito, v druhom prípade sa bude vecou zaoberať Krajský súd v Trenčíne," uviedol hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus.